Artykuły

Praga. Polska w Quadriennale

W dniach 12-26 czerwca odbędzie się w Pradze 12. edycja Praskich Quadriennale. Odbywająca się co 4 lata wystawa była dotąd skierowana głównie do teatralnych scenografów. W tym roku w Pradze wystąpią performerzy i artyści zajmujący się sztuką wizualną.

Po 40 latach, organizowane przez Czeski Instytut Sztuki i Teatru "Praskie Quadriennale Scenografii i Architektury Teatralnej" zmienia nazwę na "Prague Quadriennial of Performance Design and Space". - Dotąd ideą wystawy-festiwalu było pokazanie tego, co działo się w świecie teatru przez cztery lata, jakie mijały między kolejnymi edycjami. Prezentowaliśmy obowiązujące trendy, tworzyliśmy wizualną mapę teatru i sztuk plastycznych - powiedział Boris Kudlička, kurator festiwalu i inicjator zmian.

Jak zaznaczył Kudlička, w tym roku na wystawie-festiwalu przedstawione będą dokonania ludzi, którzy nie tylko tworzą scenografię teatralną, ale są również autorami sztuk performatywnych. - Wzbogaciliśmy nasz festiwal o zagadnienia związane ze sztuką światła i dźwięku. Będą też rozmowy o architekturze i jej miejscu w kontekście otwarcia teatru na sztuki performatywne.

Praskie Quadriennale zgromadzi w tym roku gości z 62 krajów. - To najwięcej w dotychczasowej historii imprezy" - cieszy się Kudlicka. Na jego zaproszenie, do Czech udadzą się m.in. scenografka Małgorzata Szczęśniak i artysta sztuk wizualnych Mirosław Bałka.

Ekspozycje z każdego kraju podzielone będą na trzy części: sekcję narodową, sekcję studencką i sekcję architektury. Tegoroczna edycja to jednak również wspomniane wyżej nowości: po raz pierwszy pojawi się sekcja kostiumu ekstremalnego. Organizatorzy przygotowali także tzw. "Intersection", czyli przegląd sztuki współczesnej, w ramach którego zaproszeni twórcy przygotują projekty realizowane w przestrzeni publicznej. Nowością są także sekcje: lightning design i sound design. W ich ramach zaprezentowane będą projekty związane ze światłem i dźwiękiem.

Finansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ekspozycja polska realizowana jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Kuratorkami sekcji narodowej, sekcji architektury i sekcji kostiumu ekstremalnego są Ewa Machnio i Agata Skwarczyńska z Instytutu Teatralnego. W ramach sekcji narodowej widzom przedstawione zostanie osiem klipów, stworzonych specjalnie na potrzeby ekspozycji.

Wśród wyświetlanych filmów będzie m.in. zrealizowany przez Grzegorza Jarzynę "Wirus w spektaklu. Sędzia Główny w Magnetyzmie Serca". W tym projekcie, do udziału w spektaklu "Magnetyzm serc" zaproszone zostały Aleksandra Kubiak i Karolina Wiktor z grupy Sędzia Główny. Za pośrednictwem obu kobiet, widzowie mogli kontaktować się z aktorami na scenie.

"Dotleniacz" Joanny Rajkowskiej opowiada o stworzeniu na placu Grzybowskim w Warszawie małego stawku, dookoła którego zaczęli zbierać się okoliczni mieszkańcy. Zaczęły nawiązywać się między nimi znajomości. Z kolei Paweł Althamer w projekcie "Wspólna sprawa" przebrał w kostiumy złotego koloru sąsiadów z bloku na Bródnie.

Sekcja narodowa polskiej ekspozycji koncentruje się na odbiorcy sztuki. - Chcemy, by widz stał się aktywnym uczestnikiem wydarzeń. Chcemy przełamać jego stereotypowy obraz jako "czwartej ściany" - powiedziała PAP Agata Skwarczyńska.

- W ramach ekspozycji architektury, chcemy pokazać, że scenografia istnieje nie tylko w obrębie teatru. Może nią być też fragment miasta, steatralizowany przez artystę - dodaje Skwarczyńska.

Za przygotowanie ekspozycji studenckiej odpowiada profesor Grzegorz Kowalski i jego studenci z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaprezentowana przez Kowalskiego wystawa, zatytułowana "Obszar Wspólny, Obszar Własny" łączy w sobie elementy performance'u, happeningu i przedstawienia teatralnego.

Większość ekspozycji (w tym polskie sekcje narodowa, studencka i kostiumu ekstremalnego) wystawiona będzie w Galerii Narodowej w Pradze. Wyjątkiem jest sekcja architektury, z którą goście będą mogli zapoznać się w praskim kościele św. Anny.

Festiwal potrwa dziewięć dni. W jego ramach odbędą się także panele z artystami i projekcje filmowe. Najlepsi uczestnicy i wystawcy zostaną nagrodzeni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji