Artykuły

Kraków-Wielopole-Warszawa. Rok z Kantorem

Do końca grudnia w Polsce i za granicą obchodzone będą przypadające w tym roku rocznice związane z życiem i twórczością Tadeusza Kantora. Głównym organizatorem imprez jest autorski Ośrodek Dokumentacji Sztuki Kantora - krakowska Cricoteka.

Z okazji 25. rocznicy utworzenia ośrodka w warszawskiej Bibliotece Narodowej otwarta zostanie w połowie maja wystawa zatytułowana "Ośrodek teatru Cricot 2. Cricoteka". Wernisażowi towarzyszyć będzie promocja trzech tomów pism Tadeusza Kantora, wydanych przez Narodowy Zakład im. Ossolińskich Ossolineum i Cricotekę. Kolejne tomy składające się na cykl zatytułowany "Tadeusz Kantor. Pisma" zawierają teksty z lat 1934-1990.

Na krakowską "Noc muzeów", która odbędzie się 20 maja, Cricoteka przygotowuje wystawę zatytułowaną "Przedmioty Teatru Cricot 2". Publiczności udostępnione zostaną Archiwum Cricoteki i Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora przy ulicy Siennej.

We wrześniu otwarte zostanie Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim - miejscu urodzin artysty. W tym samym miesiącu planowane jest wmurowanie tablicy pamiątkowej we Florencji przy via Santa Maria 25. Miejsce to w latach 1979-1983 było zagraniczną siedzibą Teatru Cricot 2, w której przygotowano i zaprezentowano spektakl "Wielopole, Wielopole". Światowa premiera odbyła się właśnie tam - 23 czerwca 1980 roku.

Jesienią Cricoteka zaprezentuje m.in. pierwszą z trzech wystaw zatytułowanych "Aktorzy Teatru Cricot 2" w Galerii Krzysztofory. W 50. rocznicę powstania Teatru pokazane zostaną sylwetki aktorów, związanych z teatrem Tadeusza Kantora w okresie realizacji przez artystę spektakli witkacowskich.

W 30. rocznicę premiery "Umarłej klasy" (15 listopada) odbędzie się wernisaż drugiej części ekspozycji pt. "Aktorzy Teatru Cricot 2. Umarła klasa, 1975. Wernisaż połączony będzie z projekcją filmu Andrzeja Wajdy "Umarła klasa" z 1976 roku, spotkaniem z reżyserem filmu i aktorami biorącymi udział w premierowej wersji spektaklu.

Trzecia, ostatnia część ekspozycji otwarta zostanie w grudniu, w 15. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora. Wystawa "Aktorzy Teatru Cricot 2", zaprezentuje sylwetki osób związanych z Teatrem Cricot 2 w ostatnich dziesięciu latach życia artysty. Także na grudzień planowane jest Międzynarodowe Sympozjum "Tadeusz Kantor a Niemcy i Szwajcaria.

Rocznicowe wydarzenia zainaugurowano otwartą niedawno w warszawskiej Zachęcie monograficzną wystawą "Tadeusz Kantor. Interior imaginacji". Towarzyszy jej prezentacja przedmiotów scenicznych ze spektaklu Kantora pt. "Maszyna miłości i śmierci" w Galerii Kordegarda. Obie ekspozycje można oglądać do 12 czerwca.

W tym roku przypada m.in. 90. rocznica urodzin Tadeusza Kantora i 15.rocznica jego śmierci, a także 30. rocznica premiery spektaklu "Umarła klasa", 25 lat istnienia Cricoteki, 25. rocznica premiery spektaklu "Wielopole, Wielopole".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji