Artykuły

Wielopole Skrzyńskie. "Kantorówka" już prawie gotowa

W tym roku minie 90. rocznica urodzin Tadeusza Kantora, malarza i twórcy Teatru Cricot 2. Jego rodzinna wieś Wielopole Skrzyńskie przygotowuje się do udostępnienia zwiedzającym starej plebanii, gdzie artysta przyszedł na świat [na zdjęciu].

Marcin Świerad, członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Kantora i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku, twierdzi, że jest ambicją lokalnej społeczności by otwarcie muzeum stało się centralnym punktem ogólnopolskich obchodów rocznicy urodzin twórcy Teatru Cricot 2. Na uroczystość będą zaproszeni wdowa po artyście Maria Kantor i jego przyjaciele z krakowskiej Cricoteki. - Udostępnienie starej plebanii planujemy na koniec czerwca lub początek września br. Chodzi o to, by w uroczystościach mogła wziąć udział także młodzież szkolna - podkreśla dyr. Świerad.

W "Kantorówce" będzie stała ekspozycja pamiątek po artyście i rekwizytów z jego sztuki "Wielopole, Wielopole". Oprócz tego znajdą się pomieszczenia dla młodzieży (jak pracownia komputerowa) i pokoje dla specjalnych gości. - Na dokończenie remontu starej plebanii trzeba jeszcze 100 tys. zł. Wydano już 600 tys. zł. - mówi dyr. Świerad

I przypomina, że "Kantorówka" to nie jedyna, miejscowa inicjatywa związana z nazwiskiem ich wielkiego rodaka. Od ub. roku działa fundusz stypendialny im. Tadeusza Kantora. Korzysta z niego kilkunastu studentów i uczniów szkól średnich, szczególnie uzdolnionych lub będących w trudnej sytuacji materialnej. - O pieniądze m.in. ministerialne, zabiega poseł Bolesław Bujak - podkreśla dyr. Świerad. - A wśród darczyńców jest pochodzący z Wielopola, znany artysta kabaretowy Marcin Daniec - dodaje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji