Artykuły

Wrocław. Festiwal Tańca Dawnego Pawana

Jakie kroki miała volta, najbardziej skandaliczny taniec dworski prowadzący według księży do ciąż i rozwodów, który z tańców zastępował królowej Elżbiecie poranną gimnastykę i co wspólnego z tańcami dawnymi mają joga i tai-chi? Odpowiedzi na pytania można będzie uzyskać biorąc udział w kolejnej edycji festiwalu.

To jedna z największych w Polsce imprez propagujących dawny taniec dworski, której celem jest również przybliżenie dawnej kultury, obyczajów i sposobu życia naszych przodków. W tym roku organizatorzy chcą "przenieść" wrocławian i turystów w czasy renesansu, czyli do XVI w.

"Renesansowy" Rynek

Podczas imprezy inauguracyjnej na wrocławskim rynku (3 lipiec) będziemy próbowali odtworzyć atmosferę, jaka mogła panować w dniu świątecznym w tym miejscu prawie 500 lat temu - wyjaśnia Agnieszka Kadłubowska, szefowa festiwalu. Publiczność zobaczy tancerzy ubranych w kostiumy z epoki (szyte m.in. na podstawie dawnych rycin i obrazów), artystów ulicznych wcielających się w role dawnych grajków, kuglarzy i sztukmistrzów. Atrakcją będą konkursy: panie będą mogły walczyć o tytuł Miss Renesansu, panowie wziąć udział w turnieju skocznego tańca gajarda, a dzieci w konkursie na najciekawsze przebranie renesansowe.

Najważniejszą częścią imprezy w Rynku, oraz całego festiwalu, będzie przegląd zespołów tańca dawnego, który jak co roku przyjmie formę konkursową. Jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce, będące dla tancerzy okazją do porównania swoich umiejętności i ich profesjonalnej oceny. Uczestnicy zaprezentują się w kilku tańcach (bassadanza z pivą lub pawana z gajardą).

Warsztaty i dzień otwarty w Muzeum Narodowym

Każdy, kto chciałby, choć trochę poczuć atmosferę dworskich zabaw, spróbować podstawowych kroków wolty czy pawany będzie miał taką okazję podczas festiwalu. Od 4 do 9 lipca będą trwały kursy tańca dawnego dla początkujących prowadzone przez zespół Serenissima Wratislavia i warsztaty dla zaawansowanych pod kierunkiem światowej klasy specjalisty tańca dawnego Lievena Baerta z Belgii. Festiwal zakończy się 9 lipca Dniem otwartym w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, gdzie można będzie m.in. posłuchać o akcie w malarstwie renesansowym, o elegantkach renesansowej Florencji, wziąć udział w oprowadzaniu po renesansowej części wystawy "Sztuka śląska XVI- XIX w.". W programie również zabawy dla dzieci i pokazy tańca dawnego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji