Artykuły

Kraj. Kulturalna inauguracja prezydencji

W piątek Polska przejmuje na pół roku przewodnictwo w Unii Europejskiej. To okazja do wielkiego świętowania u nas, ale też do promocji polskiej kultury zagranicą. Oto bardzo kulturalny rozkład jazdy z okazji rozpoczęcia prezydencji.

Krasnogruda

W setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w Krasnogrudzie w powiecie sejneńskim, na granicy Polski i Litwy. Na "Europejską Agorę" przybędą miłośnicy twórczości noblisty z całego świata. W panelu filozofów dyskutować będą m.in. Zygmunt Bauman i Cezary Wodziński, a podczas spotkania poetów wystąpią Adam Zagajewski, Marcelijus Martinaitis i Alicja Rybałko. Na finał - już w bazylice w Sejnach - będzie można usłyszeć prawykonanie oratorium "Powrót" - inspirowanego wierszem Czesława Miłosza, skomponowanego specjalnie przez Wlada Marhuletsa. Czesław Miłosz i Stanisław Lem to pisarze, którymi w trakcie prezydencji będziemy się chwalić szczególnie.

Szczecin

Przy Wałach Chrobrego, w sąsiedztwie zacumowanych tu żaglowców: "Daru Młodzieży", "Zawiszy Czarnego" i być może wyremontowanego "Fryderyka Chopina", odbędzie się koncert "Polska przewodzi. Szczecin gra". Na ścianach Muzeum Narodowego będzie można zobaczyć kilkudziesięciominutowy pokaz multimedialny opowiadający w trójwymiarze o miejscu Szczecina w Europie, światłem będą obrysowywane wszystkie detale zabytkowego budynku. Nad głowami widzów rozegra się podniebny spektakl z udziałem aktorów teatru "Ocelot" przy muzyce szczecińskich chórów i filharmoników. Na scenie zbudowanej na Odrze wystąpią m.in. Maciej Silski, Sebastian Karpiel Bułecka, Bracia, Blenders, Carpe Diem. Przed północą mieszkańcy miasta rozpoczną odliczanie i o północy wspólnie powitają polską prezydencję.

1 lipca

Warszawa

Na jeden dzień stolica zamieni się w miasto muzyki. W czterech punktach miasta staną sceny: na mariensztackim rynku - z muzyką dla dzieci, na Rynku Nowego Miasta - etno (m.in. Kapela Ze Wsi Warszawa), w elektrociepłowni Powiśle i Centrum Nauki Kopernik - alternatywna, a przed Pałacem Kultury - scena potrójna, na której o godz. 22 rozpocznie się najważniejsza impreza dnia - koncert "TU Warszawa!". Podczas wyreżyserowanego przez Kubę Wojewódzkiego i Krzysztofa Maternę widowiska połączona zostanie kultura wysoka z popularną, klasyczne kompozycje z piosenkami z list przebojów. Na początek muzyka klasyczna, jazzowa i filmowa - kompozycje Fryderyka Chopina, Andrzeja Kurylewicza, Jana A.P. Kaczmarka, Krzysztofa Komedy i Wojciecha Kilara zagrają: Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, orkiestra Sinfonia Varsovia, Tomasz Stańko Quintet, Me, Myself and I, Sebastian Karpiel-Bułecka i amerykański trębacz Chris Botti. Później na estradę wkroczą zagraniczne gwiazdy, które zaśpiewają polskie piosenki przetłumaczone na angielski. Michael Bolton, Kenny G, Angie Stone i Dolores O'Riordan z zespołu Cranberries zmierzą się m.in. ze "Snem o Warszawie", "Czas nas uczy pogody", "Szczęśliwej drogi już czas" czy "Niech żyje bal". Mają być też muzyczne niespodzianki. Po wielkim pokazie fajerwerków na zakończenie wieczoru wystąpi Tricky, brytyjski gwiazdor trip-hopu. Transmisja m.in. w TVP 1.

Teatr Wielki-Opera Narodowa

Tu na oficjalną kulturalną inaugurację prezydencji odbędzie się premiera opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego w inscenizacji angielskiego reżysera operowego Davida Pountney'a (kolejne spektakle 3 i 5 lipca). W rolę Króla Rogera wcieli się Scott Hendricks. Olga Pasiecznik wykona partię Roksany.

Filharmonia Narodowa

Premiera III Symfonii na alt i orkiestrę Pawła Mykietyna specjalnie skomponowanej na tę okazję. - To energetyczne połączenie muzyki poważnej z muzyką młodzieżową. Wykonywana będzie "unplugged", czyli bez żadnej elektroniki, przez orkiestrę Filharmonii Narodowej pod batutą holenderskiego dyrygenta, ale też kompozytora i pianisty Reinberta de Leeuwa. Teksty napisane przez Mateusza Kościukiewicza zaśpiewa wybitna śpiewaczka klasyczna Jadwiga Rappe - mówił o swoim utworze Mykietyn. Transmisja m.in. w Programie 2. Polskiego Radia.

Lublin

Rodzinny piknik nad Zalewem Zemborzyckim pod hasłem "Święto Europy". W programie m.in. koncert Afromental, konkursy związane z tematem UE, grillowanie z VIP-ami oraz pokaz sztucznych ogni.

2 lipca

Warszawa

Dzień otwarty w Sejmie, gdzie zobaczyć będzie można oryginał Traktatu Akcesyjnego Polski i Traktatu

z Lizbony. Przed Sejmem kino letnie, a w nim europejskie filmy.

Na placu Zamkowym pojawi się gigantyczny dywan w kształcie logo naszej prezydencji z ponad 14 tysięcy kwiatów doniczkowych (4 lipca od godz. 17 będzie można zabrać doniczki do domów).

Kraków

W samo południe na Rynku Głównym zabrzmi "Oda do radości", a następnie ulicami Starego Miasta przejedzie kolumna zabytkowych samochodów. W różnych częściach miasta, które mają reprezentować kraje UE, zaplanowano miejską grę "Gołąbki Europy". Wieczorem na Rynku Głównym rozpocznie się Europejska Lekcja Śpiewu z piosenkami popularnymi w różnych krajach Wspólnoty.

Chorzów

"Euro Piknik" w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, a na nim m.in. Euro-scena, na której wystąpią Owce i Ścigani oraz kabaret "Drzewo a gada!", spektakl dla dzieci oraz animacje i zabawy.

Sopot

Na Palcu Przyjaciół Sopotu koncert różnorodności pod hasłem "Muzyka Europy". Na okrągłej scenie wystąpią Suzanne Vega, Małgorzata Walewska, L.U.C i Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

I jeszcze film: roztańczony Polak porywa Europę

Trzy minuty współczesnej polskiej kultury, czyli trójwymiarowa komputerowa animacja Tomasza Bagińskiego z tańcem jako motywem przewodnim będzie promowała polską prezydencję w internecie, w kinach i wszędzie tam, gdzie odbywać się będą kulturalne imprezy związane z naszym przewodnictwem w Radzie UE. Nawet warszawskie multimedialne fontanny na Podzamczu wyświetlą go 1 lipca.

W filmie na ławeczce na miejskim placu siedzi melancholijna brunetka w niebieskiej sukience. Na szyi ma wisiorek ze złotą gwiazdką. Nagle wśród budynków pojawia się On. Pszeniczny blondyn w czerwonej koszuli z białym ludowym motywem. Zaprasza ja do tańca. Gdy wirują w takt walca świat wokół zaczyna się przeobrażać. Ona w jego sinych ramionach przechodzi przez wszystkie te zmiany bezpiecznie. Gdy taniec się kończy i on znika, świat staje się jakby ładniejszy. Tak oto Polak zaprosił Europę do tańca. Jak spodoba się ta metafora w Europie - nie wiadomo. Film wydaje się dość naiwny, ale, oczywiście, mogło być gorzej - góral z łowiczanką mogli tłumaczyć reszcie Europy jacy to jesteśmy fajni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji