Artykuły

Nie tylko Billy Wilder

Był działaczem opozycji demokratycznej, w stanie wojennym jednym z inicjatorów bojkotu telewizji, później senatorem I kadencji, ale przede wszystkim aktorem. Kilka jego ról przeszło do historii - Wacek w "Deszczowym lipcu", sąsiad państwa Jankowskich w serialu "Wojna domowa". Biogram ANDRZEJA SZCZEPKOWSKIEGO (autorstwa Romana Włodka) znalazł się w kolejnym, już 194. zeszycie "Polskiego Słownika Biograficznego".

Andrzej Szczepkowski urodził się w roku 1923 w Suchej Beskidzkiej, z której wywodzi się także słynny hollywoodzki reżyser Billy Wilder. Nauki pobierał w Krakowie, tu też debiutował jeszcze w czasie wojny w Krakowskim Teatrze Podziemnym Adama Mularczyka. Po wojnie związał się z działającym przy Starym Teatrze studiem aktorskim. Już jako zawodowiec trafił do krakowskiego Teatru Powszechnego Karola Adwentowicza. W roku 1949 przeniósł się do Warszawy, wchodząc w skład zespołu Teatru Narodowego, a od roku 1957 Teatru Komedia. W roku 1966 został dyrektorem Teatru Dramatycznego (po wydarzeniach marcowych zrezygnował z tej funkcji).

Od końca lat 70. jako jeden z pierwszych aktorów regularnie brał udział w niezależnych koncertach organizowanych w kościołach. W roku 1981 został wybrany na prezesa ZASP - po rozwiązaniu tej organizacji w stanie wojennym pozostał na - już nieformalnym - stanowisku. Był współinicjatorem bojkotu telewizji, przemawiał na pogrzebie ks. Jerzego Popiełuszki, w maju 1987 wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Lechu Wałęsie. W wyborach z 4 czerwca 1989 został senatorem z województwa chełmskiego.

Ostatnią rolę filmową zagrał w roku 1995 w "Awanturze o Basię" Kazimierza Tarnasa (aktor Walicki). Wystąpił w ponad 50 filmach, grając głównie charakterystyczne role drugoplanowe, w niezliczonych spektaklach teatralnych i telewizyjnych.

Andrzej Szczepkowski zmarł 31 stycznia 1997. Został pochowany na warszawskich Powązkach. Od roku 1999 odbywa się Turniej Recytatorski o Grand Prix im. Andrzeja Szczepkowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji