Artykuły

Warszawa. Festiwal Singera

Już w poniedziałek, 1 sierpnia w Teatrze Żydowskim ruszy sprzedaż biletów na spektakle teatralne zaplanowane na ósmą edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Wśród tegorocznych propozycji znajdą się m.in. gościnne przedstawienie "Tajbełe i jej demon" (na zdjęciu) Państwowego Teatru Żydowskiego w Bukareszcie, spektakl "Świątynia. Dybuk - legendy żydowskie" wrocławskiego Teatru Arka, a także premiera Teatru Żydowskiego w Warszawie pt. "1666" na podstawie "Szatana w Goraju" I. B. Singera.

Państwowy Teatr Żydowski w Bukareszcie 28 sierpnia o godzinie 17.00 na dużej scenie Teatru Żydowskiego wystąpi z przedstawieniem "Tajbełe i jej demon" w reżyserii Szabó K. Istvána. Będzie to polska premiera sztuki I.B. Singera o tym samym tytule, która rozpocznie festiwalowy cykl "Mistrzowie Sceny Żydowskiej". Spektakl opowiada historię miłości demona i samotnej kobiety Tajbełe i skłania do rozmyślań na temat istoty dobra i zła. Sztuka będzie wystawiona w jidysz z tłumaczeniem na polski. Teatr żydowski w Rumunii zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie światowej kultury języka jidysz - mówi Gołda Tencer, dyrektor generalny Fundacji Shalom, organizatora festiwalu - jego wizytówką, tak jak polskiego Teatru Żydowskiego, jest siła ekspresji i komunikacji z publicznością.

4 września o 17.30 na dużej scenie Teatru Żydowskiego zagości wrocławski Teatr Arka ze spektaklem "Świątynia. Dybuk - legendy żydowskie" w reżyserii Renaty Jasińskiej, który przeniesie widzów w świat żydowskiej tradycji naznaczonej dramatem Holokaustu. Prostej historii miłości Hanana i Lei splecionej z mrocznymi wydarzeniami Zagłady towarzyszą tradycyjne pieśni żydowskie oraz nastrojowa muzyka Jacka Zemeckiego, co pozwoli widzom zajrzeć głębiej w bogate, wielowiekowe dziedzictwo kultury Żydów polskich.

Publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć najnowszy spektakl Michała Zadary według "Szatana w Goraju", jedynej powieści I.B Singera wydanej w Warszawie w 1935 roku. Przedstawienie "1666" zostanie wystawione 27 sierpnia o godzinie 19.00 na dużej scenie Teatru Żydowskiego. Jest to symboliczna opowieść o skrajnościach, walce o władzę i ideologii, która może zdeterminować działania człowieka. Powieść Singera przenosi czytelnika w senny świat grozy, mrocznego fanatyzmu i chaosu. Pozostawia wrażenie obcowania z obłędem ludzkości, która wpadła w pułapkę zbytniego zawierzenia ideologii. Adaptacja Michała Zadary ułożona będzie w ciąg hipnotycznych obrazów do muzyki nowojorskiego kompozytora Asa Horowitza.

Również na dużej scenie Teatru Żydowskiego 29 sierpnia o godzinie 20.00 zostanie pokazany spektakl "Księga raju" według Icyka Mangera, w reżyserii Piotra Cieplaka, którego premiera

odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Jest to sentymentalna opowieść o zderzeniu ludzkich wyobrażeń z rzeczywistością, zabarwiona pogodną refleksją i humorem charakterystycznymi dla kultury żydowskiej. 28 sierpnia o godzinie 15.00 na małej scenie Teatru Żydowskiego można obejrzeć przedstawienie z cyklu Mistrzowie Sceny Żydowskiej pod tytułem "Opowieści z Bramy", Teatr NN z Lublina, który gości na festiwalu "Warszawa Singera" niemal co roku. Są to jednoosobowe spektakle, których tematem są często opowiadania I.B. Singera.

Podczas festiwalu "Warszawa Singera" widzowie będą także mogli zapoznać się z fragmentami korespondencji pomiędzy Brunonem Szulcem a Deborą Vogel, Romaną Halpern i Anną Płockier - "jego kobietami" podczas spektaklu "Akacje i cynamon" w reżyserii Joanny Grabowieckiej w Klubie Mamele 28 sierpnia o godzinie 18.00.

Zawsze staramy się, aby w repertuarze festiwalowym znalazły się najlepsze spektakle, które przybliżają piękno tradycji żydowskiej. - mówi Gołda Tencer, dyrektor generalny Fundacji Shalom, organizatora festiwalu - Bardzo ciekawie, jeśli chodzi o treść, zapowiada się spektakl "Akacje i cynamon" w reżyserii Joanny Grabowieckiej, natomiast niezwykle interesujące pod względem formy będzie na pewno przedstawienie Michała Zadary pt. "1666" na podstawie powieści I.B Singera "Szatan w Goraju".

Także w Klubie Mamele 3 września o 14.00 wystąpi kabaret "Delikatesy Starszych Panów" Janusza Tencera i Gwidona Jakowlewa, zainspirowany legendarnym "Kabaretem Starszych Panow" Przybory i Wasowskiego. Autorem scenariusza, dialogów oraz reżyserem tego spektaklu satyrycznego jest Janusz Tencer.

Również 3 września o godzinie 18 w Teatrze Academia będzie można obejrzeć widowisko muzyczne "Dermonung" z udziałem pochodzącego z chasydzkiej rodziny, charyzmatycznego twórcy z Izraela Mendy Cahana oraz Olgi Mieleszczuk, artystki o wieloetnicznej duszy. Spektakl ten przywołuje utracony świat polskiego miasteczka - żydowskiego sztetla, w którym język jidysz miesza się z polskim.

Dzieci również wezmą udział w teatralnych wydarzeniach festiwalowych. Specjalnie dla nich 3 września przygotowano warsztaty teatralno-plastyczne, podczas których młodzi uczestnicy przeniosą się w świat "Bajek i legend żydowskich". Zajęcia w godzinach 12.00 a 14.00 w Klubokawiarni Sens Nonsensu na Pradze poprowadzą Hanna Kossowska i Etel Szyc.

Festiwal Warszawa Singera wyrósł z niezwykłego dziedzictwa i przenikania się dwóch kultur, żydowskiej i polskiej. Najważniejszą ideą festiwalu jest ocalenie pamięci o tym zaginionym świecie. Ulica Próżna i Plac Grzybowski, zapomniany zakątek stolicy, zmienia się podczas festiwalu w kolorowy, rozśpiewany i roztańczony sztetl z początku XX wieku. W tym roku po raz pierwszy wydarzenia festiwalowe będą odbywać się również w zaułkach i klubach prawobrzeżnej Warszawy. Na Starej Pradze zagości magiczny klimat przedwojennej żydowskiej "Warsze", który znamy z powieści Icchoka Baszewisa Singera. Festiwal nie tylko przywołuje przeszłość żydowskiej kultury, ożywia tradycję, spełnia także ogromną rolę w inspirowaniu artystów, sprzyja rozwojowi współczesnej sztuki żydowskiej oraz polskiej.

Bilety na spektakle dostępne będą w kasie Teatru Żydowskiego, a także na stronie www.e-Bilet.pl.

VIII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" odbędzie się w dniach 27 sierpnia - 4 września w Warszawie..

Patronat nad całym wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Prezydent M. St. Warszawy oraz Ambasador Izraela. Festiwal został włączony do oficjalnego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. ***

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom, która od 1988 roku działa na rzecz ocalenia od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury polskich Żydów. Festiwal "Warszawa Singera" jest najpopularniejszym przedsięwzięciem fundacji gromadzącym co roku od ośmiu lat najwybitniejszych artystów i twórców kultury żydowskiej. Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Gołda Tencer - Dyrektor Generalny Fundacji Shalom, aktorka, pieśniarka i reżyser. Od pierwszej edycji Festiwal Warszawa Singera dedykowany jest Icchakowi Baszewisowi Singerowi, znakomitemu żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami National Book Awards oraz literacką nagrodą Nobla. Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach. Poza festiwalem "Warszawa Singera" do głównych inicjatyw fundacji należą takie projekty jak m.in. wystawa "I ciągle widzę ich twarze", Centrum Kultury Jidysz, Żydowski Uniwersytet Otwarty czy Uniwersytet III Wieku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji