Artykuły

Biedermann i podpalacze

W tej sztuce, jak słusznie podkreślił w swej interesującej pogadance wstęp­nej, Stanisław Marczak-Oborski, moż­na się doszukiwać różnorodnych meta­for, a można także nie doszukiwać się niczego, poza fabułą prezentowaną przez autora.

Ale nie szukając nawet głębszej fi­lozofii, bez trudu można tu znaleźć satyrę na społeczeństwo, w którym rzą­dzi obłuda, konformizm, oportunizm. Ów Biedermann, "straszny mieszcza­nin", czyli tzw. porządny człowiek, przerażony aż do obłędu, drżący o swo­ją skórę, dom, majątek, obiera taktykę oswojenia podpalaczy. Wierzy, że wów­czas nic mu nie będzie z ich strony groziło. Ta postawa jest właśnie naj­bardziej przerażająca.

Owi podpalacze zresztą, w interpreta­cji Czechowicza i Łapickiego, wcale z pozoru nie wydają się nam groźni, cho­ciaż wiemy, że podpalają domy i mia­sto. Aktorzy obdarzyli te postacie w cechy ludzkie, które bawią, śmieszą i rozładowują przerażającą atmosferę sztuki.

Mieczysław Czechowicz i Andrzej Łapicki zagrali swe role koncertowo. W swej prostocie, otwartości, szcze­rości byli jeszcze groźniejsi.

Z równym mistrzostwem zagrali Bar­bara Ludwiżanka i Mieczysław Pawli­kowski. Ludwiżanka stworzona jest do ról, wymagających balansowania na pograniczu tragedii i komedii.

Erwin Axer z właściwą sobie precy­zją dał spektakl opracowany do naj­drobniejszego szczegółu, ostry i jedno­znaczny.

Aktorsko przedstawienie było zespo­łowym popisem gry, jakiej dawno już nie widzieliśmy na małym ekranie. Ludwiżanka, Czechowicz, Łapicki i Pa­wlikowski nie tylko stworzyli znako­mite postacie bohaterów Frischa, ale swoją interpretacją zdołali wzbogacić materiał literacki sztuki.

Reżyser zrezygnował w wersji tele­wizyjnej z epilogu sztuki, ze sceny w piekle. Sądzę, że nie tylko ogra­niczenie czasu wpłynęło na jego de­cyzję. Wydaje mi się zakończenie przedstawione w TV, wymowniejsze - choć bez kropki nad "i" - silniej przemawia do widza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji