Artykuły

Warszawa. Radziejewska śpiewa Szymanowskiego

Zaledwie kilka dni temu wróciła z Festiwalu w Salzburgu, gdzie grała Lady Makbet w koncertowej wersji "Macbetha" Salvatore Sciarrino, a już w sobotę zaśpiewa recital na dziedzińcu Zamku Królewskiego dla publiczności Ogrodów Muzycznych.

Anna Radziejewska [na zdjęciu] to jeden z najlepszych polskich mezzosopranów. Dla niej Warszawska Opera Kameralna wystawiała "Rinalda" i "Juliusza Cezara" Haendla, a wybitny włoski kompozytor Salvatore Sciarrino napisał operę "Superflumina", której prapremiera światowa odbyła się tej wiosny w Mannheim. Anna Radziejewska stale występuje na europejskich scenach, m.in. w Paryżu i Monachium, na festiwalach (Lucerna, Salzburg).

W sobotę z towarzyszeniem Mariusza Rutkowskiego (fortepian) wykona pieśni Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.

Karol Szymanowski pozostawił kilkanaście cyklów pieśni, najbardziej charakterystyczne są efektem jego zachwytów egzotyką Orientu, a później rodzimą muzyką ludową. W sobotę zabrzmią mniej znane cykle wokalnego tego kompozytora: "Trzy pieśni" do słów Dymitra Dawydowa op. 32 oraz "Siedem pieśni" do słów Jamesa Joyce'a op. 54. Pierwszy cykl z 1915 r. jest pamiątką przyjaźni kompozytora z rodziną Dawydowów, sąsiadów rodziny Szymanowskich na Ukrainie, drugi - ostatnie opus wokalne Szymanowskiego - wyrazem jego poszukiwań literackich.

- Twórczość Szymanowskiego, jak wiemy, jest niezmiernie różnorodna, jego zainteresowania znajdują odbicie w kompozycjach. Te dwa cykle pochodzące z różnych okresów dają pewien obraz tego, jak odmiennymi środkami operował na przestrzeni czasu i jak rozmaicie inspirowała go poezja - mówi Anna Radziejewska.

"Pięć pieśni" na głos żeński i fortepian skomponował Witold Lutosławski do słów Kazimiery Iłłakowiczówny. Wiersze tej wybitnej poetki i wspaniałej tłumaczki literatury rosyjskiej inspirowały także Karola Szymanowskiego ("Rymy dziecięce").

W programie recitalu znajdą się także pokazy filmów dokumentalnych: "Karol Szymanowski. Linia życia" oraz "Przy pulpicie. Witold Lutosławski".

Sobota, 13 sierpnia, godz. 19, Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego, bilety - 5 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji