Artykuły

Ryglice. Warsztaty z Walnym

Dzieci z kilku niewielkich miejscowości regionu tarnowskiego będą poznawać tajniki teatru przedmiotu, uczestnicząc w warsztatach i przygotowując przedstawienie. Pomogą im w tym instruktorzy, których chce wyszkolić autorski teatr Adama Walnego i Fundacja Theatrum Mundi. Pierwsze zajęcia odbędą się początkiem września.

Od kilku lat w podtarnowskich Ryglicach działa Instytut Sztuki Lalkarskiej i Teatru Przedmiotu, prowadzony przez Adama Walnego, aktora, reżysera, lalkarza [na zdjęciu w spektaklu "Hamlet"]. Teatr ze swoimi wyjątkowymi przedstawieniami gości na wielu prestiżowych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą, wystawiając spektakle wykorzystujące rozmaite techniki lalkarskie - pacynki, kukły, marionetki czy nawet technikę chińskiego teatru cieni z użyciem lalek witrażowych.

W międzyczasie powstała też Fundacja Theatrum Mundi, której zadaniem jest pozyskiwanie funduszy na działalność Instytutu Sztuki Lalkarskiej i Teatru Przedmiotu. I, jak się okazuje, starania takie kończą się sukcesem. - Pozyskaliśmy w tym roku pieniądze na działalność edukacyjną wśród dzieci i młodzieży oraz instruktorów z terenu województw małopolskiego i podkarpackiego. To efekt pozytywnej oceny naszego programu, który złożyliśmy w ministerstwie edukacji w ramach projektu pod nazwą "Żyj z pasją". Mieliśmy sporą konkurencję, bo o dotację starało się ponad 400 rozmaitych instytucji, a pieniądze otrzymało około 30. Nasz projekt nazywa się "Istnienie w dłoni" i zakłada trzydniową obecność naszego teatru w małych miejscowościach - niezależnie od tego, czy w takiej miejscowości lub wsi jest miejsce, gdzie teatr mógłby się prezentować, bo możemy przyjechać z małym namiotem cyrkowym - mówi Adam Walny, lalkarz i prezes Fundacji Theatrum Mundi. Pierwsze spotkania odbędą się już początkiem września, wybrano siedem miejscowości, w których odbędą się warsztaty,

spektakle i konsultacje dla instruktorów. Będą to: Ryglice, Tuchów, Żabno, Dębno i Wojnicz, a w województwie podkarpackim - Brzozów i Dębica. Gościem zajęć będzie teatr Laboratorium Światła Tadeusza Wierzbickiego.

W projekcie wezmą udział uczniowie szkół podstawowych. - Uczestnicy warsztatów wybrani zostaną w poszczególnych miejscowościach przez osoby zajmujące się tam kulturą, prowadzące gminne czy szkolne teatry. Nasz projekt adresujemy do dzieci, chcemy im pokazać coś nowego, inne i ciekawe lalki. Chodzi o to, by dzieci doświadczyły tego, że mogą same coś zrobić, stąd właśnie "Istnienie w dłoni", bo mogą podczas zajęć powoływać do życia proste formy plastyczne, wykorzystując często tylko własne dłonie. Takie zajęcia to praca nad rozwinięciem wyobraźni, ćwiczenie technicznych umiejętności, w czym pomoże nasza przenośna pracownia stolarsko-modelarska - wyjaśnia Adam Walny.

Organizatorzy teatralnych warsztatów mają nadzieję, że w każdej z wymienionych miejscowości znajdą się osoby lubiące pracować z dziećmi, które będą chciały doskonalić swoje umiejętności, a po zakończeniu warsztatów jeszcze przez miesiąc popracują z grupą dzieci nad spektaklem. W ostatni dzień października w Tarnowskim Teatrze spotkają się wszystkie grupy, by na zakończenie projektu pokazać swoje przedstawienia wykorzystujące techniki teatru przedmiotu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji