Artykuły

Faust Wiśniewskiego

Teatr Nowy otwiera w piątek [13 maja] swoją Trzecią Scenę. Jej działalność zainauguruje premiera "Fausta" w reżyserii Janusza Wiśniewskiego.

Scena mieścić się będzie w dawnej Sali Prób. To tam Wiśniewski zaprosił studentów i dziennikarzy na pierwsze czytanie z aktorami tekstu Goethego w listopadzie zeszłego roku, żeby pokazać im narodziny przedstawienia. Pisze o tej przestrzeni w liście do widzów: "To miejsce posiada czar i atmosferę utajonych pałacowych zakamarków, komnat po drugiej stronie lustra . Kiedy z Mirosławem Kropielnickim, który szykował się do roli Mefista, Mariuszem Puchalskim - Faustem i Edytą Łukaszewską, która miała zostać Małgorzatą, weszliśmy po raz pierwszy w tę przestrzeń - przez chwilę staliśmy nieruchomo, całkowicie poddani niezwykłej atmosferze, zaszokowani tajemniczą siłą tego miejsca. Tu, w tej przestrzeni, miała się zmieścić cała droga z nieba, przez świat, do piekła ".

Poza Faustem, Mefistem i Małgorzatą istotną postacią w spektaklu stał się Mistrz Ołtarzy, którego zagra Witold Dębicki. - On jest niejako odpowiedzialny za kształt naszej wersji "Fausta" - zapowiada reżyser.

Ważną inspiracją stały się dla twórców "Czarne obrazy z Domu Głuchego" Francisca Goi. - Goya namalował brudną farbą na ścianach swego domu czternaście obrazów, które dla mnie są odpowiednikami 14 Stacji Męki Pańskiej. Jeśli każda Stacja Męki jest figurą aktu miłosierdzia, to Goya pokazuje nam, dlaczego to miłosierdzie było tak bardzo nam potrzebne - mówi Wiśniewski. I uprzedza: - Mój temperament jazzmana nie pozwoli mi na ścisłe trzymanie się litery "Fausta". Czeka nas więc przedstawienie autorskie, rodzące się w pasji i emocjach.

Na zdjęciu: plakat Janusza Wiśniewskiego do "Fausta".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji