Artykuły

Łódź. Nowy sezon w Teatrze Nowym

Jesienią Teatr Nowy szykuje aż sześć premier. Dramatami wybitnych twórców - Brechta, Czechowa, Levina i Różewicza - chce przywrócić ambitny wizerunek teatru, ostatnio kojarzonego z niewymagającym repertuarem.

Zdzisław Jaskuła, dyrektor Nowego: - To mój pierwszy sezon samodzielnej dyrekcji. Nie będzie usprawiedliwienia się zobowiązaniami poprzednich dyrektorów. Za działania teatru będziecie mogli rozliczać już tylko mnie.

Jaskuła zapowiedział, że w nowym sezonie Nowy będzie podejmował problematyką społeczną i nawiązywał do tożsamości Łodzi. - Chcę, aby wszystkie produkcje odwoływały się do nazwisk wielkiej literatury, która zanika w mediach. Aby z powrotem wrócili na scenę: Brecht, Lindgren, Różewicz - tłumaczy Jaskuła.

Od sierpnia trwają próby do przygotowywanych nowości, a także do spektakli, które będą wznawiane po przerwie wakacyjnej. Jesienią zobaczymy przynajmniej sześć premier.

Jako pierwsza 14 września zostanie wystawiona bajka "Pippi Langstrumpf" Astrid Lindgren w reżyserii Jaskuły. 30 września zobaczymy dramat wybitnego niemieckiego dramatopisarza Bertolta Brechta "Święta Joanna szlachtuzów". 8 października współczesny tekst Michała Walczaka "Piaskownica" wyreżyseruje Adam Biernacki. 14 października w Nowym po raz kolejny sięgną po tekst Hanocha Levina, tym razem po dramat "Szyc" (ten spektakl w wykonaniu artystów krakowskiego teatru Barakah prezentowano na ubiegłorocznym festiwalu Łódź Czterech Kultur). To kooperacja z fundacją Arteria; na scenie wystąpią: Agata Buzek, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Redbad Klynstra oraz Mariusz Saniternik.

30 października w małej sali wystąpią aktorzy PWSFTiTv we wspólnym przedsięwzięciu łódzkiej Filmówki i Teatru Nowego - "Trzech siostrach" Antoniego Czechowa. Nie znamy jeszcze daty premiery "Kartoteki" na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza.

- Zaprosiliśmy do współpracy wybitnych reżyserów, m.in. Marcina Libra, Wiktora Rubina, Ivo Vederala oraz Michała Zadarę, z którym przymierzamy się do projektu "Hotel Savoy" Józefa Rotha, którego akcja związana jest z Łodzią. To nietuzinkowi reżyserzy, z którymi być może stworzymy teatr kontrowersyjny - dodaje Jaskuła.

Łódzkim akcentem w tym sezonie będą także spektakle nawiązujące do biografii osób kojarzonych z Łodzią. Chodzi o Romana Polańskiego (spektakl o nim wyreżyseruje Piotr Ratajczak) i Katarzynę Kobro, której sylwetkę przedstawi Iwona Siekierzyńska.

Teatr nie zamierza ograniczać się do aktywności na dwóch scenach. Prowadzi także cotygodniowe warsztaty teatralne i praktyki dla młodzieży. Podczas widowiska edukacyjnego "Podróż do wnętrza sceny" uczniowie będą podglądać pracę aktorów na próbach. Działać będzie także kawiarnia Mała Literacka. Teatralny bufet przeobrazi się w Bufet Filozoficzny. Comiesięczne spotkania z filozofią poprowadzi prof. Bogdan Banasiak. Wznowione w zeszłym sezonie czasopismo "Proscenium" zamierza propagować łódzkie zjawiska teatralne z jeszcze większym rozmachem. Nowy chce też rozszerzyć działalność w czasie wakacji, a w planach ma także scenę kabaretową.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji