Artykuły

Francuski Werter

Niedzielna premiera będzie jed­nym z "poślizgów" z czasu po­przedniego dyrektora Teatru Wiel­kiego Sławomira Pietrasa. Nowa dyrekcja jednak nie miała nic przeciwko ustalonemu wcześniej z francuskimi realizatorami wy­stawieniu dramatu lirycznego "Werter" Julesa Masseneta (1842-1912) według "Cierpień młodego Wertera" Goethego.

"Harmonie Masseneta przy­pominają ramiona kobiet, a melodie - ich wysmukłe szyje" - twierdził wielki kompozytor - impresjonista Claude Debussy. Kierownik muzyczny przedsta­wienia warszawskiego mówi zaś, że wdzięk, charme, to słowo, które najczęściej z tą muzyką się kojarzy, jednakże raczej z inny­mi operami, np. "Thais", "Manon" - a z "Werterem" w mniej­szym stopniu. Po pierwsze, z po­wodu tragicznej historii, po dru­gie, być może dlatego, że jest to historia niemiecka. Dlatego zresztą początkowo nie chciano "Wertera" w Paryżu wystawić; prapremiera miała miejsce w 1892 roku w Wiedniu.

- To będzie zwykłe, romanty­czne przedstawienie, bez udziw­nień - mówią realizatorzy war­szawskiej premiery. Wyreżyse­rował ją dawno w Polsce nie wi­dziany, zamieszkały obecnie w Paryżu Gerard Wilk. Jest to jego debiut w tej dziedzinie. Niegdyś był znanym tancerzem Teatru Wielkiego i baletu Bejarta.

Bardzo atrakcyjnie zapowia­dają się obie obsady. Pierwsza wystąpi w trzech przedstawie­niach: 20, 22 i 25 listopada. W roli tytułowej - wybitny francuski tenor Gerard Garino. Charlottą będzie Stefania Kałuża, śpiewa­czka znana scenom wszystkich niemal krajów Europy Zachod­niej (partnerowała najwspanial­szym śpiewakom), która w war­szawskiej operze wystąpi po raz pierwszy. Obok nich - Izabella Kłosińska, Adam Kruszewski, Czesław Gałka, Bogusław Mor­ka.

Druga premiera - 30 listopa­da. Poprowadzi ją Jose Maria Florencio Junior, a śpiewać będą: Małgorzata Walewska, Stanisław Kowalski, Krystyna Wysocka-Kochan, Marcin Broni­kowski, Mieczysław Milun, Ro­bert Dymowski i Józef Stępień.

Po nowym roku do końca sezo­nu Teatr Wielki planuje jeszcze siedem wykonań "Wertera". W trzech czerwcowych przedstawie­niach wystąpią gościnnie Stefania Toczyska i Marek Torzewski.

Teatr Wielki zaprasza 19 listo­pada na godz. 12 do foyer głównego na spotkanie z pra­wnuczką kompozytora Anne Bessand-Massenet, animatorką dorocznych Festiwali Massene­ta w Saint-Etienne we Francji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji