Artykuły

Tarnów. Kulturalny sezon czas zacząć

Aga Zaryan, Wojciech Pszoniak, Piotr Fronczewski - to tylko niektóre nazwiska znakomitych artystów, których jeszcze w tym roku zobaczymy w Tarnowie.

Tarnowskie instytucje kultury zapowiadają w nowym sezonie kontynuację sprawdzonych pomysłów, ale nie zabraknie też zupełnie nowych wydarzeń, które mają szansę stać się cyklicznymi imprezami.

O planach artystycznych Tarnowskiego Teatru na rozpoczynający się sezon już pisaliśmy. Teraz czas na kolejne instytucje kultury w mieście i ich propozycje dla tarnowskiej publiczności. Jednak na razie szefowie Miejskiej Biblioteki Publicznej, BWA Galerii Miejskiej, Tarnowskiego Centrum Kultury i Centrum Sztuki Mościce nie chcą mówić o planach sięgających dalej niż grudzień 2011 roku. A to dlatego, że są one uzależnione od budżetów tych instytucji na rok 2012 (rozmowy o wysokości dotacji dopiero się rozpoczęły), a także od zmian na stanowiskach dyrektorów MBP i Galerii Miejskiej (wyniki konkursów poznamy w połowie września).

Tarnowskie Centrum Kultury ma zadbać o rozrywkę na dobrym poziomie. Pod koniec września zaprosi na Noc Kabaretową, a później... - Nie zapominamy o cyklicznych wieczorach kabaretowych i show w wykonaniu jednego artysty. Powrócą do nas już znani wykonawcy. Z nowymi programami wystąpię m.in. Abelard Giza, Tomasz Jachimek, Katarzyna Piasecka i Kacper Ruciński. Te występy zaplanowaliśmy w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury, bo to doskonałe miejsce na kabaret dla dorosłych. Natomiast Artur Andrus przyjedzie do Tarnowa w listopadzie ze swoim autorskim recitalem - usłyszymy tylko piosenki - mówi Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor TCK.

Po trzech latach ponownie wystąpi w Tarnowie Czesław Mozil. Poprzedni koncert cieszył się ogromnym zainteresowaniem, nie inaczej jest w tym roku. W październiku inauguracja sceny jazzowej. - Na początek zapraszamy na koncert Marcina Maseckiego, wybitnego instrumentalisty, współtwórcy sukcesów jednego z ciekawszych projektów jazzowych, czyli zespołu Alchemik. Zaprosimy też publiczność na koncerty Agi Zaryan, Marcina Wasilewskiego, Julii Marceli. Chcemy kontynuować cykl prezentacji młodych muzyków grających jazz. Pod koniec listopada odbędzie się pierwszy po wakacjach koncert uczniów i nauczycieli ze Szkoły Muzyków Rockowych. Nie zabraknie też stałych i kultowych muzycznych wydarzeń, jak chociażby Zaduszki Dżemowe - mówi Tomasz Kapturkiewicz.

Filmowo i festiwalowo będzie w obu tarnowskich kinach. TCK zaprasza jeszcze we wrześniu na przegląd filmów o tematyce ekologicznej i już rozpoczyna przygotowania do 26. edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Jak mówi Tomasz Kapturkiewicz, najbliższy festiwal odbędzie się prawdopodobnie w zupełnie nowym terminie, bo na przełomie kwietnia i maja. Uzależnione to jest od terminu festiwalu w Gdyni i sportowych zmagań w ramach EURO'2012.

TCK pozostaje wierne wyborowi sprzed kilku lat - nadal prezentować będzie wystawy fotograficzne. Na początek portrety znanych artystów i aktorów autorstwa Mateusza Nasternaka, a potem świat dzikiej przyrody złapany w kadr przez uznanych fotografików. Jesienią zobaczymy też wystawę podsumowującą kolejną edycję konkursu WBK Press Photo.

Centrum Sztuki Mościce proponuje spektakle dla dzieci i dla dorosłych. W cyklu Teatr Młodego Widza najmłodsi zobaczą m.in. inscenizację bajki o Calineczce, w wykonaniu Teatru Banialuka. Dorosła publiczność obejrzy m.in. spektakl "Skarpetki, opus 12" w reżyserii Macieja Englerta i z udziałem Wojciecha Pszoniaka oraz Piotra Fronczewskiego, a także "Klub hipochondryków" w reżyserii Wojciecha Malajkata.

Z kolei najbliższe filmowe wydarzenia to 4. Festiwal Filmów Dziecięcych Galicja oraz organizowany po raz pierwszy Przegląd Kina Japońskiego.

CSM przygotowuje się też do Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta, który zaplanowano na październik. Swój udział zapowiedziały grupy z Ukrainy, Niemiec i Słowacji. Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy, warsztaty tańca, spotkania z artystami. Będzie też kolejna Noc Naukowców i wykład ks. prof. Michała Hellera.

Ciekawie zapowiada się projekt pod nazwą "Spis treści poufnych", który ma być cyklem otwartych spotkań autorskich, gdzie głównym i równorzędnym bohaterem będą: twórca i wybrana książka jego autorstwa. Spotkanie z udziałem publiczności ma być okazją do bliższego poznania pisarza, do rozmowy o inspiracjach, także tych pozaliterackich. Uzupełnieniem programu będzie wystawa, film lub koncert - tematycznie związany z autorem i jego twórczością. Na pierwsze tego typu spotkanie Centrum Sztuki Mościce zaprosi w listopadzie.

Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna zapraszać będzie do swoich filii i oddziałów na tematyczne wystawy. I tak na przykład w Czytelni Naukowej ciągle dostępna jest wystawa poświęcona Czesławowi Miłoszowi, a w filii nr 13 pokazane zostaną plakaty wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, biorących udział w konkursie "Polska prezydencja dla Europy*. W filii nr 8 zaplanowano kilka wystaw promujących uzdolnionych czytelników, których hobby to m.in. malowanie czy rysunek. A w grudniu najnowsze prace pokaże uznany już artysta - Eugeniusz Molski. Wśród zaplanowanych spotkań jest między innymi wieczór autorski Jadwigi Bester, lekarki i poetki, która promować będzie tomik bardzo osobistych wierszy pt. "Bezwstyd". W połowie września odbędzie się spotkanie poetyckie poświęcone pamięci Mariana Pomianow-skiego, połączone z promocją jego tomiku poezji "7 lat tułaczki". Autor był chorążym 17 Pułku Polskich Sił Zbrojnych i przeszedł szlak bojowy z II Korpusem gen. Andersa, pisząc w latach 1941-46 swoisty poemat - pamiętnik. - Na jesień, przy okazji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, chcemy wydać książkę pt. "Karol Wojtyła w diecezji tarnowskiej. Kalendarium z wyborem tekstów"; będzie to drugie wydanie poszerzone i uzupełnione o sporo fotografii. I w połowie października odbędzie się promocja tej książki połączona z wykładem o historii i współczesności diecezji tarnowskiej.

Na koniec października, w związku z rocznicą odzyskania niepodległości, planujemy promocję książki prof. Kazimierza Brauna pt. "Tarnowski wiatr niepodległości". Chcemy połączyć to wydarzenie z wystawą archiwaliów związanych z legionami Piłsudskiego - mówi Elżbieta Rogozińska-Bień.

Bardzo różne projekty wystawiennicze chce zrealizować Galeria Miejska. - Swoje prace pokaże Kinga Araya, artystka pochodząca z Tarnowa, która ostatnio dużo podróżowała, a teraz wraca do Tarnowa. Motywem przewodnim wystawy będzie właśnie podróż. Potem zaprosimy na multimedialną wystawę Anety Grzeszykowskiej, będzie to połączenie fotografii i wideo. Przy okazji ArtFestu, który tradycyjnie odbędzie się w listopadzie i grudniu, planujemy dużą wystawę prac Jerzego Nowosielskiego. Będzie też nietypowa, bo akustyczna wystawa prac Katarzyny Krakowiak i wystawa fotografii Wojciecha Prażmowskiego - wylicza Ewa Łączyńska-Widz z Galerii Miejskiej.

Warto jeszcze przypomnieć o stałych punktach w ofercie tarnowskich instytucji kultury, które wracają po wakacyjnej przerwie. Bardzo młodzi oraz dorośli czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej spotykać się będą w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i podczas wykładów czy lekcji bibliotecznych w oddziałach oraz filiach tej placówki. Do kina Marzenie powraca cykl projekcji i dyskusji filmowych, czyli "Cinemarzenie", a przed duży ekran zapraszać będzie ponownie Joanna Chlu-dzińska. Tarnowskie Centrum Kultury uruchomi znów PracOFFnię - zajęcia pozwalające ciekawie spędzić wolny czas, a przy okazji rozwinąć manualne zdolności. Wkrótce zapisy ogłosi pracownia plastyczna prowadzona przez Elżbietę i Witolda Pazerów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji