Artykuły

Warszawa. Czytelnicy wybrali Mrożka

W niedzielę wieczorem poznamy laureata nagrody Nike 2011. Czytelnicy już wybrali - w ich plebiscycie wygrał Sławomir Mrożek z pierwszym tomem "Dziennika".

Czytelnicy nie zawiedli, przesyłając nam swoje opinie na temat siedmiu książek, które znalazły się w finale nagrody. Ogromna większość głosów dotarła do nas drogą mailową. Walka była bardzo zacięta, losy plebiscytu ważyły się do ostatniej chwili. O zwycięstwie pierwszego tomu "Dziennika" Mrożka nad... "Dziennikiem pisanym później" Andrzeja Stasiuka przesądziło kilka głosów.

Mrożek (ur. 1930) jest jednym z najwybitniejszych powojennych dramaturgów polskich, autorem m.in. "Tanga" (1964) i "Emigrantów" (1974). Pierwszy tom "Dziennika" obejmuje lata 1962-69. Dotyczy okresu, gdy pisarz po otrzymaniu Nagrody Kościelskich znalazł się na emigracji, mieszkał we Włoszech i Francji. Ale w "Dzienniku" nie znajdziemy właściwie barwnej kroniki tego okresu. To raczej zapis walki o światową sławę i kryzysu twórczego, w jaki popadł, ścigając samego siebie i konkurentów - prawdziwych i wyimaginowanych.

"To nie jest Mrożek, do jakiego się przyzwyczailiśmy - król absurdu i czarnego humoru, mistrz autoironii. Z Dziennika wyłania się portret rozgoryczonego, pełnego kompleksów pisarza, który bezskutecznie próbuje odnaleźć się w nowej, emigracyjnej rzeczywistości i na międzynarodowym rynku literackim. Jego głównym problemem jest polskość. Chce być pisarzem światowym, niekojarzonym z Polską, a jednocześnie utrata kontaktu z polską rzeczywistością wyjaławia jego pisarstwo. Ucieka w alkohol, ma myśli samobójcze. Lektura pierwszego tomu Dziennika budzi na przemian podziw i zażenowanie. Podziw dla determinacji, z jaką Mrożek buduje od podstaw swoje nowe pisarskie ja. Zażenowanie wyrachowaniem i chłodną kalkulacją, które temu procesowi towarzyszą. Kim być, aby wejść do lepszego towarzystwa , w którym są Pinter i Beckett? Jak i o czym pisać? Jak zerwać z Polską, nie tracąc języka i inspiracji?" - napisał o książce Roman Pawłowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji