Artykuły

Lublin. "Łzy Ronaldo" w Chatce Żaka

Czytelnia Dramatu działająca przy Przestrzeni Działań Teatralnych w ACK "Chatka Żaka" zaprasza na publiczne czytanie dramatu "Łzy Ronaldo" autorstwa Pawła Kamzy, które odbędzie się 11 października (wtorek) o godz. 20.00 w Sali Widowiskowej

W czytaniu wezmą udział aktorzy teatrów lubelskich, zarówno zawodowych, jak i studenckich. Gościem specjalnym będzie autor sztuki.

Dramat "Łzy Ronaldo" z lekkim przymrużeniem oka ukazuje losy czeczeńskich emigrantów w Polsce. Tematem przewodnim tekstu jest konfrontacja Czeczenów z Polakami ukazująca prawdziwą "polską gościnność". Jak postrzegani są uchodźcy? Czy mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc? A jeśli tak - czy formy pomocy odpowiadają realnym potrzebom "wypędzonych"? Nie rozumiem, dlaczego problem emigrantów nie doczekał się podobnej dyskusji, jak sprawa emerytury. Problem uchodźców - podobnie jak problem emerytur - będzie rósł z czasem. Wymaga to dyskusji społecznej - wypowiada się autor w rozmowie opublikowanej we wrześniowym numerze "Dialogu".

Paweł Kamza (na zdjęciu), ur. 1963, jest reżyserem, adaptatorem i autorem scenariuszy teatralnych, scenografem, fotografikiem, podróżnikiem. Skończył filologię polską na Uniwersytecie im. Mickiewicza w Poznaniu oraz reżyserię dramatu w PWST w Krakowie, gdzie studiował także filozofię. W latach 2001-2007 był kierownikiem literackim Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Jako reżyser sięgał po klasykę (m.in. Kartoteka, 1997, Kordian, 1999, Pan Jowialski, 2001), adaptował na scenę teksty Herlinga-Grudzińskiego, Gombrowicza, Krasickiego, Norwida, Barańczaka czy Andermana, ale wystawiał też własne teksty. W Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu pokazał autorski Kalisz-Raj (2002) i Cień Józefa (2003), w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy - obsypany nagrodami Szpital Polonia (2002), Przekleństwo cesarskiej włóczni (2005) i Wlotkę.pl (2006), w krakowskiej Łaźni Nowej - spektakle Kochałam Bogdana W. (2006) i Moją Molinezję (2009). Zaadaptował i wystawił wiele spektakli dla dzieci, miał też kilkadziesiąt indywidualnych wystaw fotograficznych i plastycznych.

Projekt Czytelnia Dramatu poprzez publiczne czytania najnowszych dramatów polskich, przez spotkania z ich autorami i dyskusje na temat kondycji dramatu polskiego ma na celu popularyzowanie dramaturgii jako nieodłącznego elementu współczesnego teatru.

Czytelnia Dramatu współpracuje z miesięcznikiem "Dialog" poświęconym dramaturgii współczesnej oraz z Radiem Centrum, które transmitować będzie słuchowiska na podstawie publicznych czytań tekstów dramatycznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji