Artykuły

Warszawa. Artystom ze Skolimowa

"Kiedy umiera anioł, świec nie zapalają" dowiedzieli się z tytułowego wiersza nowego tomiku Jerzego Andrzeja Masłowskiego uczestnicy koncertu na rzecz leciwych artystów - mieszkańców domu w Skolimowie. Wielka akcja wspierająca ideę domu artystów ma multimedialny charakter.

Towarzyszył jej koncert w Centrum Kredytowa 6, w którym oklaskiwani byli Danuta Błażejczyk [na zdjęciu], Stan Borys (przyleciał wprost z Los Angeles), Renata Kretówna, Henryk Rajfer, Monika Borys i Bogda Mysłowska. Żadnego z wykonawców nie trzeba było namawiać do tego koncertu ani do nagrania płyty z piosenkami do tekstów wspomnianego już poety, tekściarza i pisarza J. A. Masłowskiego. Płyta znalazła się w książce, której promocja także towarzyszyła koncertowi. Wiersze recytowali mieszkańcy domu w Skolimowie - Bożena Mrowińska, Jerzy Tkaczyk i Bolesław Werowski.

Wśród przyjaciół Skolimowa jest wielu twórców, a także wiele instytucji wspierających, na czele z ZASP. Obecny prezes związku, Ignacy Gogolewski nazwał tę placówkę "brylantem ZASP", obiecując dołożyć starań, by błyszczał on pięknie. Ponieważ najbardziej potrzebują aniołów ludzie w podeszłym wieku. W Skolimowie znajdują oni domowe warunki, przyjazne wnętrza. Mieszkają tam w samodzielnych pokojach, wśród własnych sprzętów i bibelotów.

Aniołami dla starszych artystów są ich młodsi koledzy po fachu. Wielu z nich było na koncercie, wielu codziennie służy swoją pracą, bezinteresowną pomocą i opieką skolimowskim mieszkańcom. Do honorowych przewodniczących komisji skolimowskiej ZASP należą panie Kucówna i Łaniewska, ale grono to będzie się powiększać z roku na rok, bowiem wiele osób zaangażowało się w tę pracę.

Do pomocy skolimowskiej placówce zachęcamy i Państwa. Można wybrać się do tego gościnnego domu, w którym mieszka obecnie pięćdziesiąt osób. Na całodzienny piknik skolimowski zapraszają wszystkich zainteresowanych już 18 czerwca. Będzie wiele atrakcji, wśród nich aukcja obrazów znanych artystów plastyków. Można też wpłacać datki na konto tej placówki pożytku publicznego: Fundacja Przyjaciół Skolimowa, 00-536 Warszawa, Al. Ujazdowskie 42, Bank PKO BP 90 1020 1156 0000 7902 0054 6978.

Akcja promocji książki, z której znaczna cześć dochodu przeznaczona jest na Skolimów, oraz akcja pomocy dla domu artystów prowadzona jest pod patronatem Biura Promocji Miasta, z inicjatywy Agencji TAO, która przekazała ostatnio na rzecz Skolimowa pierwszy znaczący datek - 10 tys. zł. Po to, jak powiedzieli, by nie sprawdziło się nigdy złowieszcze zakończenie tytułowego wiersza: "kiedy umiera anioł, nic już się nie zdarzy".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji