Artykuły

Warszawa. Próba czytana nowej sztuki Bernharda

17 października o godz. 19 w Teatrze Ochoty odbędzie się próba czytana sztuki Thomasa Bernharda "Pozory mylą" pod opieką reż. Agnieszki Korytkowskiej. Czytać będą Krzysztof Gosztyła i Władysław Kowalski.

Thomas Bernhard (1931 - 1989). Austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej. Zakończył edukację w 1947 r., aby zostać kupcem. Z powodu nieuleczalnej choroby płuc lata 1949-51 spędził w sanatorium Grafenhof. W latach 1955-57 studiował aktorstwo w Mozarteum w Salzburgu. Resztę życia poświęcił pisaniu. Zmarł w swoim domu w Ohlsdorff, dokąd przeprowadził się w roku 1965. Jego ostatnią wolą było zaprzestanie wystawiania jego sztuk na terenie Austrii, zabronił także wydawać dotąd nieopublikowane dzieła. O jego śmierci poinformowano dopiero po pogrzebie.

NOWOŚĆ!

"Pozory mylą"/Der Schein trügt

przekład: Jacek Kaduczak

dramat

osoby: Karol i Robert - dwaj bracia w dojrzałym wieku

Z pewnością jest wtorek lub czwartek, dzień przeznaczony na spotkanie braci Karola i Roberta. Karol był słynnym artystą cyrkowym, całe życie wymagał wiele od innych i od siebie. O aktorstwie jako udawaniu miał zawsze jak najgorsze zdanie. Swojego brata Roberta uważa za hochsztaplera i antyaktora. Robert ma na swój temat inne zdanie, zdarzało mu się grać wybitne role u boku gwiazd teatru. Obu braci łączy postać zmarłej niedawno żony Karola, Matyldy, która za życia kochała się w Robercie, starym kawalerze. Karol nie może wybaczyć swojej zmarłej żonie, że przez trzydzieści lat musiał wysłuchiwać, jak fałszowała grając sonaty Mozarta. Braci łączy także rytuał, którego nienawidzą. W każdy wtorek spotykają się u Karola, a w każdy czwartek - u Roberta.

Spotkania te to seanse nienawiści, podczas których bracia wypominają sobie dawne, prawdziwe i wyimaginowane winy. W ich rozmowach wciąż powraca ten sam temat: sztuka. Robert marzy o powrocie na scenę w roli Króla Leara, a Karol, uważający się za filozofa, wciąż wychwala swoją sprawność w żonglowaniu talerzami. Fascynująca, a zarazem przerażająca opowieść o starzeniu, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona akcentów humorystycznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji