Artykuły

Polskie Radio. Krzysztof Zaleski - wspomnienie

W trzecią rocznicę śmierci znanego aktora, reżysera teatralnego, dyrektora Programu II i Teatru Polskiego Radia, Program II PR przypomi jedno z jego słuchowisk.

Będzie to słuchowisko dokumentalno-poetyckie o Władysławie Broniewskim: "Potępiony w niebie i w piekle". W znakomitym wykonaniu - Arkadiusza Bazaka, Mariusza Benoit, Andrzeja Ferenca i Krzysztofa Kołbasiuka - usłyszymy między innymi wiersze z głośnego tomiku "Bagnet na broń" oraz z przejmującego cyklu "Anka" (napisanego po śmierci córki poety).

W słuchowisku spotkamy Broniewskiego przede wszystkim jako wielkiego liryka, bohatera osobistego i historycznego dramatu, ukazanego w świetle nieznanych, długo ukrywanych i sensacyjnych wręcz faktów z powojennej biografii poety.

Reżyseria Krzysztofa Zaleskiego. Opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko.

20 października (czwartek), godz. 14:30

Władysław Broniewski

Zapraszamy również do wysłuchania archiwalnych gawęd Krzysztofa Zaleskiego - wspomnień z lat szkoły i studiów, fascynacji literackich i teatralnych, współpracy z wybitnymi twórcami teatru i filmu.

***

Krzysztof Zaleski był absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Człowiekiem niesamowicie pracowitym, związanym w swojej karierze z wieloma teatrami. Całe życie oddał swojej pasji i na każdym zajmowanym stanowisku, a było ich przecież tak wiele, widać było jego wiarę w aktora, widza, a potem słuchacza.

Zaraz po skończeniu PWST zajął się reżyserią w Teatrze Współczesnym, gdzie wyreżyserował między innymi "Świecznik" Musseta (1979), "Smoka" Szwarca (przy współpracy Janusza Wiśniewskiego, 1983), "Mahagonny" Brechta/Weilla (1982), "Ślub" Gombrowicza (1983) oraz w 1984 roku musical, według scenariusza napisanego wspólnie z Agnieszką Osiecką, "Niech no tylko zakwitną jabłonie". W roku 1979, czyli w roku ukończenia studiów otrzymał już pierwszą (jedną z wielu!) nagrodę za reżyserię, Złotego Szczupaka.

Miał też wspaniały romans z piosenką. W Teatrze Muzycznym "Roma" wyreżyserował spektakl pt. "Cohen", a w nastrojowej opowieści "Wieczór u Abdona", był autorem przepięknej ballady "Nieukochani" (do muzyki Włodzimierza Włodarskiego). Współpracował również z Teatrem Telewizji, w której wyreżyserował m. in. "Sprawę Stawrogina" wg F. Dostojewskiego, "Cyrano de Bergerach" E. Rostanda, "Chińską kokainę" Bułhakowa, "Już tylko sen" E. Rylskiego, "Rysa" P. Mossakowskiego, "Parady" J. Potockiego). Jako reżyser związany był z Teatrem Powszechnym, Teatrem Ateneum w Warszawie oraz Teatrem Wybrzeże. Jego spektakle, zawsze o bogatej i różnorodnej stylistyce, wyróżniały się perfekcją wykonania. W roku 2007 uhonorowano go najważniejszą nagrodą, przyznawaną przez artystów, Feliksem. Zdecydował o tym znakomity spektakl "Wagon", którego scenariusz powstał z drobnych fragmentów prozy Marka Nowakowskiego.

Grał w ponad sześćdziesięciu filmach, które stanowią obecnie historię polskiego kina: "Bez znieczulenia", "Człowiek z żelaza", "Kobieta samotna", "Przypadek", "Kochankowie mojej mamy", "Obywatel Piszczyk", "Piłkarski poker" to tylko niektóre z nich. Świetnie odnalazł się jako aktor u najmłodszych reżyserów. Rewelacyjnie zagrał księdza w Mieście Prywatnym, obok m. in. Bogusława Lindy, w Sztosie Olafa Lubaszenki zagrał zawodowego oszusta, a w serialu Ekstradycja Wojciecha Wójcika, komisarza policji, Webera. Warto dodać, że sprawdził się też w polsko-niemieckiej produkcji "Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodem" na motywach i w klimacie twórczości Andrzeja Bursy.

Niezależnie od filmu, Krzysztof Zaleski był wykładowcą w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, a w latach 1987-90 prodziekanem jej Wydziału Reżyserskiego.

W roku 2005, na V Krajowym Festiwalu Teatru PR i Teatru TVP "Dwa Teatry - 2005" otrzymał nagrodę za scenariusz słuchowiska poetyckiego na podstawie utworów Kazimierza Wierzyńskiego "Nie piszę już wierszy", zgłoszone przez radiową Jedynkę, z którą Zaleski współpracował od wielu lat. W 2006 roku Zarząd PR powołał go na stanowisko Głównego Reżysera Teatru Polskiego Radia, a w 2007 Zaleski objął stanowisko dyrektora Programu II.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji