Artykuły

Wrocław. Ukażą się "Dzieła zebrane" Tymoteusza Karpowicza

Osiem tomów wierszy, dramatów, esejów i listów, wiele z nich dotąd niepublikowanych, znajdzie się w "Dziełach zebranych" Tymoteusza Karpowicza. Pierwszy tom wierszy ukaże się jeszcze w tym roku.

15 grudnia Tymoteusz Karpowicz (na zdjęciu), nazywany przez krytyków "ostatnim poetą niemożliwym", "marzycielem z czwartego wymiaru", skończyłby 90 lat. Pisarz zmarł w 2005 roku. W rocznicę jego urodzin nakładem wrocławskiego Biura Literackiego ukaże się pierwszy tom "Dzieł zebranych" tego pisarza - "Wiersze, tom 1" z utworami z sześciu poetyckich książek Karpowicza: "Żywe wymiary" (1948), "Gorzkie źródła" (1957), "Kamienna muzyka" (1958), "Znaki równania (1960)", "W imię znaczenia" (1962) oraz "Trudny las" (1964).

Seria Biura Literackiego zaplanowana została na pięć najbliższych lat - ostatnia książka ukaże się w 2015 roku, w dziesiątą rocznicę śmierci autora. Jan Stolarczyk, redaktor przygotowywanych od kilku lat przez Biuro Literackie dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza, ma do dyspozycji m.in. obszerne archiwum autora składające się z dokumentów zostawionych przez poetę w jego wrocławskiej willi oraz przywiezionych do Wrocławia z Chicago. Pokaźnych rozmiarów archiwum zawiera m.in. maszynopisy i rękopisy poezji, dramatów, ale także esejów i listów, w tym wiele materiałów nigdy wcześniej niepublikowanych.

- Na ujrzenie światła dziennego czekają jeszcze karty nieznane nawet wytrawnym karpowiczologom czy po prostu wielbicielom poety. Myślę tutaj zarówno o zapowiadanych listach i innych materiałach odsłaniających życie prywatne "samotnika z Oak Park", jak i o nieznanych tekstach poetyckich, które zapewne tkwią w gęstym i trudnym do przebycia lesie karpowiczowskich fiszek - uważa Joanna Mueller, od lat zajmująca się twórczością Karpowicza.

Publikacja "Dzieł zebranych" Karpowicza to element projektu "Dziedzictwo literackie" realizowanego przez Miasto Wrocław i Biuro Literackie, którego celem jest wspieranie badań nad spuścizną literacką najważniejszych twórców związanych ze stolicą Dolnego Śląska (m.in. takich autorów jak: Andrzej Falkiewicz, Tymoteusz Karpowicz, Krystyna Miłobędzka, Tadeusz Różewicz, Rafał Wojaczek).

Dzięki zaangażowaniu Gminy Wrocław sprowadzono do stolicy Dolnego Śląska prochy Marii i Tymoteusza Karpowiczów, wykupiono archiwum autora i umożliwiono prace badawcze z nim związane. Teraz miasto czyni staranie o przejęcie willi Karpowicza na wrocławskich Krzykach, którą zamierza z czasem przekształcić w dom pracy twórczej.

Tymoteusz Karpowicz (1921-2005) był poetą, prozaikiem, dramaturgiem, tłumaczem i krytykiem literackim. Należał m.in. do redakcji "Nowych Sygnałów" (1956-1957) i "Odry" (1958-1976). Pełnił funkcję prezesa wrocławskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Towarzyszył poetyckim debiutom m.in. Rafała Wojaczka i Bogusława Kierca. W 1973 roku wyjechał na stałe z Polski, w 1978 roku objął stanowisko profesora na University of Illinois w Chicago.

Publikację pierwszego tomu "Wierszy" poprzedzi debata na internetowych stronach wydawnictwa Biuro Literackie "Po co nam Dzieła zebrane Karpowicza?". Przez blisko dwa tygodnie badacze twórczości autora, krytycy literaccy, pisarze oraz czytelnicy zastanawiać się będą nad rzeczywistym miejscem Karpowicza na literackiej mapie Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji