Artykuły

Lublin. Lubelskie teatry w TVP Kultura

"Bracia Karamazow" Teatru Provisorium i "Turandot" neTTheatre i Grupy Coincidentia będą nakręcone na potrzeby telewizji. Ekranizacja tych spektakli będzie wspólnym przedsięwzięciem kanału TVP Kultura i Lublina.

Teatr produktem eksportowym Lublina? - Tak traktujemy te spektakle ze względu na ich bardzo wysoki poziom. Dlatego uważamy przeniesienie ich na telewizyjny ekran za bardzo ważny element promocji Lublina - uważa Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

W miniony czwartek prezydent Krzysztof Zuk spotkał się z Katarzyną Janowską, dyrektorem kanału TVP Kultura. Rozmawiali o wspólnej realizacji nagrania "Braci Karamazow" [na zdjęiu] i "Turandot". Produkcja będzie wspólnym przedsięwzięciem miasta i kulturalnego kanału Telewizji Polskiej.

- To bardzo ważne, bo partnerzy będą mieli te same prawa do nagrań. Wystarczy więc jedynie zgoda telewizji, by miasto wydało spektakle na płytach DVD - mówi Grzegorz Reske, producent Festiwalu Konfrontacje Teatralne, który uczestniczył w spotkaniu prezydenta z Janowską, wraz z Januszem Opryńskim, szefem Teatru Provisorium i reżyserem "Braci Karamazow".

Część szczegółów i terminów obu produkcjijest już ustalona Na pierwszy ogień pójdzie "Turandot". - W przypadku tego spektaklu plany sąjuż zaawansowane. Termin nagrania zależy od możliwości ekipy aktorów i realizatorów, ale ustaliliśmy, że będzie to przełom grudnia i stycznia - mówi Reske.

Rozmowy w sprawie "Braci Karamazow" zaczęły się później, dlatego też i nagranie tego spektaklu nastąpi późną zimą lub wiosną przyszłego roku.

Niespodziewany sukces odniósł ostatnio powrót teatru telewizji na żywo w tradycyjny poniedziałkowy wieczór. Ogromną widownię przyciągnął 30 października zagrany przez aktorów przed telewizyjnymi kamerami spektakl "Boska" z Krystyną Jandą. Przyciągnął do 1 programu TVP 2,7 mln widzów. Okazało się, że telewidzowie pragną teatru w dobrej porze ekranowej po godz. 20, bo tydzień później kolejna premiera, "Kontrym", zgromadziła przy teatrze telewizji 1,4 mln widzów, co trzeba uznać za świetny wynik - równocześnie telewizyjna "Dwójka" pokazywała odcinek popularnej telenoweli "M jak Miłość", w którym śmierć poniosła jedna z głównych bohaterek serialu.

Czy "Bracia Karamazow" i "Turandot" mają szansę podbić teatr telewizji? - Telewizja jest dysponentem wszystkich materiałów tworzonych przez kanały TVP, także produkcji TVP Kultura. Możliwe, że te spektakle trafią do "Jedynki" - uważa Reske.

Janusz Opryński w czerwcu zaprezentował nową adaptację dzieła Fiodora Dostojewskiego pod szyldem swojego autorskiego Teatru Provisorium. Nowego przekładu tekstu powieści dokonał filozof Cezary Wodziński. Braci zagrali Marek Żerański, Mariusz Pogonowski i Łukasz Lewandowski. W ich ojca wcielił się Adam Woronowicz. Opryński pracował nad "Braćmi Karamazow" dwa lata. M.in. dzięki tej sztuce we wrześniu miesięcznik "Teatr" przyznał Opryńskiemu nagrodę im. Konrada Swinarskiego.

"Turandot" w reżyserii Pawła Pas-siniego to wspólne przedsięwzięcie lubelskiego neTTheatre - grupy Passiniego działającej w ramach Teatru Centralnego w Centrum Kultury w Lublinie oraz Grupy Coincidentia z Białegostoku. W październiku 2009 r. spektakl zdobył nagrodę The Herald Angel na Fringe Festival w Edynburgu, największym otwartym festiwalu teatralnym świata.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji