Artykuły

Tarnów. Ewelina Pietrowiak dyrektor artystyczną w Solskim

Ewelina Pietrowiak zostanie dyrektor artystyczną w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego. Zwiąże się z Tarnowem na najbliższe trzy lata.

Zapowiada działania zmierzające do mocniejszego zaistnienia teatru w świadomości mieszkańców, uruchomienia w nim czterech scen, uczestnictwa w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach oraz uczynienia z Talii renomowanego festiwalu teatralnego.

Jestem pod ogromnym wrażeniem budynku, możliwości technicznych i wielości scen. Takie sytuacje nie zdarzają się często. Budynek, aż prosi się o to, by wypełnić go sztuką - podkreśla Ewelina Pietrowiak. Mam też obietnicę współpracy i pomocy ze strony dyrektora naczelnego, a to rzecz nie do przecenienia w przypadku teatru.

Jest absolwentką Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza (2006), Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej (2001) oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I st., studentką Podyplomowych Studiów Wokalnych na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.

Zadebiutowała "Pokojówkami" Jean'a Geneta w warszawskim Teatrze Ateneum. Na tej scenie zrealizowała również "Sonatę jesienną" Ingmara Bergmana, "Trash story czyli sztukę niepamięci" Magdy Fertacz oraz "Kasta la vista" Sebastiana Thierry'ego. Reżyserowała między innymi w zielonogórskim Teatrze im. L. Kruczkowskiego, w warszawskim Laboratorium Dramatu i w Teatrze Syrena. Do swoich spektakli projektuje scenografię. Za scenografię przedstawienia Teatru Wierszalin w Supraślu pt. "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" otrzymała nagrodę dla najlepszego scenografa XIV Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek. Jest laureatką nagrody im. Z. Krawczykowskiego przyznanej przez Rektora Akademii Teatralnej w Warszawie za dobrze rokujący początek pracy zawodowej. W 2011 roku otrzymała nagrodę indywidualną za reżyserię spektaklu "Kasta la vista" podczas XV Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie.

Chcę, by teatr w Tarnowie urodził się na nowo, a ważnym zadaniem i jednym z pierwszych celów nowej dyrekcji będzie doprowadzenie do takiego wieczoru, gdy teatr zagra pierwszy raz jednocześnie na trzech scenach - dodaje nowa dyrektor artystyczna.

W teatrze operowym zadebiutowała w sezonie 2007/2008 realizacją Jutra Tadeusza Bairda w Operze Wrocławskiej. Realizację tę powtórzyła w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W roku 2010 na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku wyreżyserowała Halkę St. Moniuszki, a w Operze Wrocławskiej Matkę czarnoskrzydłych snów H.Kulenty. W 2010 r. za swoje realizacje operowe została nominowana do Paszportu "Polityki" w kategorii Muzyka Poważna.

W Tarnowskim Teatrze zadebiutuje końcem marca 2012 roku, a ostateczną decyzję o tytule podejmie po obejrzeniu całego zespołu artystycznego w dotychczasowym repertuarze.

Dużo obiecuję sobie po pani Ewelinie. Przemawia za nią komplementarne wykształcenie, bogate doświadczenie, młodzieńcza energia oraz kobieca koncyliacyjność - mówi Rafał Balawejder, dyrektor naczelny teatru w Tarnowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji