Artykuły

Gdańsk. ECS uczci 30. rocznicę stanu wojennego

Koncert kolęd Jacka Kaczmarskiego, wystawa fotografii oraz premiera płyty z rockowymi nagraniami sprzed trzech dekad - złożą się na cykl przygotowywanych przez Europejskie Centrum Solidarności imprez związanych z 30 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Jak powiedział dyrektor ECS Basil Kerski, zestaw imprez został przygotowany w taki sposób, by znaleźć odniesienia między stanem wojennym a teraźniejszością, w tym współczesnym młodym pokoleniem.

Już 10 grudnia na gdańskim Długim Targu ECS otworzy wystawę fotografii autorstwa Chrisa Niedenthala - fotografa pochodzącego z rodziny polskich emigrantów, który na kliszach fotograficznych uwiecznił m.in. polską rzeczywistość z czasów PRL-u. Na gdańską ekspozycję złoży się ponad 20 jego prac prezentujących codzienne życie Polaków z czasu stanu wojennego.

Fotografiom Niedenthala towarzyszyć będzie dziewięć prac plastycznych wykonanych przez młodych gdańszczan na podstawie jego zdjęć. Pomiędzy pracami umieszczone zostaną - związane ze stanem wojennym, wspomnienia podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Stawiskach (Kaszuby) opiekującego się ludźmi chorymi i w podeszłym wieku. W trakcie wystawy zbierane też będą pieniądze na rzecz placówki.

Także 10 grudnia wieczorem w gdańskim Centrum św. Jana będzie miał miejsce koncert "Kolędy i pastorałki Jacka Kaczmarskiego" w aranżacji Dariusza Łapińskiego - syna Zbigniewa Łapińskiego - przyjaciela i współtwórcy większości płyt Kaczmarskiego. Wystąpią m.in. Kasia Kowalska, Halina Mlynkova, Mika Urbaniak, Michał Urbaniak, Mariusz Lubomski, Mietek Szcześniak, Jacek Wójcik, Lesław Żurek i Krzysztof Gosztyła.

Koncertowi towarzyszyć będą prezentacje zdjęć oraz osobiste wspomnienia z czasów stanu wojennego Haliny Winiarskiej, Haliny Słojewskiej i Jerzego Kiszkisa. Aktorzy odczytają też wspomnienia innych osób z tego czasu. 12 grudnia wieczorem impreza będzie retransmitowana w TVP 1.

11 grudnia w Gdańsku odbędzie się z kolei premiera płyty "Zadzwońcie po milicję!" zespołu Big Cyc, na której zespół nagrał własne wersje undergroundowych rockowych utworów z początku lat 80. XX wieku, w tym m.in. utworów granych przez zespoły Miki Mausoleum, Karcer, Brzytwa Ojca czy Cela nr 3.

Dzień później, w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się debata zatytułowana "Wojna ze społeczeństwem", której uczestnicy - jak poinformował Kerski, mają porozmawiać o spotykanych wciąż we współczesnym świecie "stanach wyjątkowych" panujących w wielu regionach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji