Artykuły

Gdańsk. Projekt "Marian Kołodziej. Teatr życia" w NCK

Dziesięć lat temu w gdańskim kościele św. Jana odbyła się premiera ostatniego spektaklu, do którego scenografię wykonał Marian Kołodziej. Od niedzieli zobaczyć tu będzie można wystawę poświęconą twórczości wybitnego scenografa i rysownika. W NCK odbędzie się konferencja popularno-naukowa, poświęcona artyście.

Wystawa prezentować ma dorobek artystyczny Mariana Kołodzieja: ważne spektakle teatralne, projekty dekoracji i kostiumów oraz ich zachowane fragmenty, zdjęcia z premier teatralnych, filmy rejestrujące wizyty Jana Pawła II Gdańska (Marian Kołodziej był twórcą pomników papieskich na Zaspie oraz na sopockim hipodromie). Zobaczymy również instalację "Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja" - wstrząsający, rysunkowy zapis obozowych przeżyć artysty.

Organizatorom zależy na tym, aby twórczość Kołodzieja została zaprezentowana w taki sposób, aby stała się bliższa młodemu pokoleniu. Wystawa odbędzie się w kościele św. Jana w Gdańsku (w którym działa obecnie Centrum św. Jana), w miejscu, z którym Marian Kołodziej związany był przez długi okres. W latach 70. był jednym z inicjatorów powstania w zrujnowanym wówczas budynku kościoła Centrum Scenografii Polskiej. Dziesięć lat temu odbyła się tu premiera ostatniego spektaklu do którego scenografię zrealizował - "Tragedii o bogaczu i Łazarzu" Anonima Gdańskiego (w reżyserii Krzysztofa Babickiego).

Wystawa jest częścią większego projektu, zatytułowanego "Marian Kołodziej. Teatr życia", w ramach którego w poniedziałek i wtorek w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbędzie się konferencja popularno- naukowa oraz wydana zostanie książka (publikacja zaplanowana jest na przyszły rok). Celem projektu jest refleksja nad dorobkiem artystycznym Kołodzieja - wybitnego scenografa teatralnego i filmowego, twórcy ołtarzy papieskich w Gdańsku i Sopocie oraz autora wstrząsających "Klisz pamięci", prezentowanych w Centrum św. Maksymilana w Harmężach koło Oświęcimia. Projekt ma również pomóc uporządkować informacje o spuściźnie artystycznej Mariana Kołodzieja, która znajduje się zarówno w instytucjach jak i w rękach osób prywatnych.

Marian Kołodziej był jednym z pierwszych więźniów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, otrzymał w nim numer 432. Do 1945 był więziony jeszcze w Groß-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen i Mauthausen_Gusen. Przez wiele lat tylko najbliżsi wiedzieli o przeżyciach Kołodzieja z lat 1940 - 1945. Dopiero rozstanie z teatrem i wielka wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku w 1990 roku, podsumowująca twórczość artysty, była pierwszym publicznym wyznaniem dawnego więźnia.

Na wystawę i konferencję w Gdańsku zaproszeni zostali także Ron Schmidt i jego syn Jason - twórcy filmu "Labirynt" o Marianie Kołodzieju.

Projekt organizuje Muzeum Narodowe w Gdańsku przy pomocy Nadbałtyckiego Centrum Kultury

"Marian Kołodziej Teatr życia", Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50), wernisaż niedziela, 4 grudnia godz. 11, wystawa czynna do 31 grudnia, od poniedziałku do soboty w godz. 10-18, niedziela w godz. 14-18, wstęp wolny.

***

Program konferencji

Poniedziałek, 5.12, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, godz. 9-14

Strony rodzinne, szkoła

Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, "Z lęków prowincji, z metropolii świata - wybrane pejzaże kulturalne Raszkowa i Ostrowa Wielkopolskiego"

Marek Lewicki, dyrektor I LO w Ostrowie Mazowieckim, "Królewskie Katolickie Gimnazjum - obecnie I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim, jego wybitni wychowankowie i absolwenci."

Teatr

Andrzej Matynia, "Teatr swój widział ogromny"

Andrzej Żurowski, "Sens obrazu. O współpracy ze Stanisławem Hebanowskim"

Martyna Groth, "Cisza słów rysowanych. W poszukiwaniu formy"

Film

Krzysztof Kornacki, "Kostiumy filmowe Mariana Kołodzieja"

Godz. 16:00-18:00

Klisze pamięci

Michał Nowak, "Poza czasem i przestrzenią. Trzy oblicza miłości w "Kliszach pamięci Mariana Kołodzieja"

Sebastian Świadek, "Klisze pamięci numeru 432. Mariana Kołodzieja zapis przeżyć obozowych"

o. Stanisław Czerwonka OFMConv, "Franciszkańska recepcja "Klisz pamięci".

godz. 18:30

Projekcja filmu "Labirynt", spotkanie z twórcami: Jasonem Schmidtem i o. Ronem Schmidtem S.J.

Spotkanie z przedstawicielami Polskiej Wspólnoty Pokoju, Małgorzatą Braunek i Andrzejem B. Krajewskim

***

Wtorek, 6.12, godz. 10:00-14:00

Papieskie ołtarze

abp Tadeusz Gocłowski, wprowadzenie

Halina Słojewska, "Zapiski Kołodzieja"

Alina Afanasjew, Jerzy Afanasjew jr., "Z Dziennika Pokładowego"

Halina Słojewska, "Zapamiętane, niezatarte"

Edmund Zieliński, "Panu Marianowi cześć i chwała"

Wystawy

Zofia Watrak, "Kołodzieja portret własny"

Małgorzata Abramowicz, "Teatr to za mało "

godz. 14:30 Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50 zwiedzanie wystawy z kuratorskim oprowadzaniem

O godz. 18:00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury (Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35) planowane jest "spotkanie przyjaciół" Mariana Kołodzieja (90. urodziny).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji