Artykuły

Warszawa. Weekend Sztuk Otymistycznych na Rakowcu

Dom Kultury "Rakowiec" zaprasza na pierwszy Weekend Sztuk Otymistycznych. Zobaczymy spektakle "Dziadek" Adama Walnego oraz "Satana" Marcina Bortkiewicza. Dramatopisarz Artur Pałyga poprowadzi natomiast warsztaty pisania terapeutycznego.

WEEKEND SZTUK (OPTY)MISTYCZNYCH - PROGRAM

PIĄTEK 2 grudnia, 17:00-21:00

warsztaty dramatopisarskie z Arturem Pałygą

SOBOTA 3 grudnia

11:00-18:00

warsztaty dramatopisarskie

19:00

"Dziadek" spektakl Adama Walnego - wstęp wolny

NIEDZIELA 4 grudnia

12:00-17:00

warsztaty dramatopisarskie

18:00

"Satana" na podstawie "Doktora Faustusa" Tomasza Manna - reż. Otton Miedziewski, wyk. Marcin Bortkiewicz - wstęp wolny.

"DZIADEK", wyk. Adam Walny, gitara: Jacek Zięba

Dziadek to spektakl oparty na autentycznych notatkach dziadka Adama Walnego, w których radość z prostych czynności życiowych jak zbieranie jabłek, sadzenie truskawek przeplata się z trudnymi doświadczeniami życia: choroba, śmierć bliskich, etc. Spektakl jest retrospekcją, zaczyna się w dniu pogrzebu tytułowego Dziadka a kończy w dniu narodzin jego wnuka. Przyjaźń i wzajemne podpatrywanie siebie Dziadka i Wnuka (lalki i lalkarza) są osią dramaturgiczną całego spektaklu. Dziadek wprowadza Wnuczka w życie, uczy wartości. Spektakl do opowiedzenia historii życia używa parowozu i przedmiotów trickowych, które na oczach widza zmieniają swą funkcję.

"Satana", wg "Doktora Faustusa" Tomasza Manna, reż. Stanisław Otton Miedziewski, adaptacja i wykonanie: Marcin Bortkiewicz

Z powieści Manna uznawanej przez badaczy za metaforę historii Niemiec, Marcina Bortkiewicza zainteresował przede wszystkim motyw sprzeczności związanych z twórczością oraz koszty, jakie musiał ponieść główny bohater, aby stworzyć dzieło nieśmiertelne. W jego interpretacji "Doktor Faustus" staje się uniwersalną metaforą wyborów, z jakimi musi się zmierzyć twórca, żeby sprostać swojemu powołaniu.

O warsztatach

"Proponuję pisanie, jako terapię. Ta niedoceniana, terapeutyczna funkcja pisania dziś być może jest jedną z najistotniejszych, jeśli nie NAJistotniejszą. Pisanie jest terapią indywidualną i terapią społeczną. Szczególnie pisanie dla teatru. Piszący to pacjenci i terapeuci w jednym. Każda terapia jest z gruntu optymistyczna, gdyż w ten czy inny sposób, indywidualnie bądź globalnie zakłada przejście z gorszego stanu w lepszy. Jak to na terapii bywa, będziemy opowiadać sobie historie, poznawać się, poznawać nawzajem swoje historie. Będziemy próbować je odgrywać i wreszcie, inspirując się nimi, dokonywać terapeutycznego aktu pisania. Hasłem warsztatów jest, niczym u Woltera, optymizm. Zapraszam radośnie!"

Artur Pałyga

Sztuki zaczęte w czasie warsztatów wezmą udział w konkursie na sztukę optymistyczną. Zwycięskie teksty zostaną pokazane na Festiwalu Sztuk Optymistycznych w listopadzie 2012.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia (dane kontaktowe, kilka słów o sobie) prosimy przesyłać na adres: info@oko.com.pl.

Dom Kultury Rakowiec, Wiślicka 8, Warszawa, www.rakowiec.art.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji