Artykuły

Sosnowiec. Bartosz Jaśkowski zwycięzcą konkursu Szpilmana

Bartosz Jaśkowski został w poniedziałek laureatem Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Al Legro. Tribute To Szpilman". Konkurs dedykowano pamięci pochodzącego z Sosnowca słynnego kompozytora Władysława Szpilmana.

Podczas finałowej gali w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu - zorganizowanej dokładnie w 100. rocznicę urodzin Szpilmana - wystąpiło siedmiu wykonawców. Jury, w którym zasiadali Renata Przemyk, Anna Serafińska i Czesław Majewski, wybrało ich spośród szesnastu kandydatów, którzy wcześniej zostali poddani publicznym przesłuchaniom.

Jaśkowski (na zdjęciu) zwyciężył w konkursie wykonując utwór "Tych lat nie odda nikt". Jak mówił później, wybrał nietradycyjną aranżację tej piosenki. - Ona grana w wolnym tempie, nabiera nowego znaczenia - zaznaczył. Decyzją jury, w poniedziałek otrzymał statuetkę Grand Prix oraz nagrodę pieniężną w wysokości 8 tys. zł.

Nagrodami i wyróżnieniami zostali uhonorowani wszyscy finaliści. Pierwsze miejsce (i 4 tys. zł) zdobyła Małgorzata Nakonieczna - za piosenkę "Przyjdzie na to czas". Drugie miejsce (i 2,5 tys. zł) zajął zespół Dolly - za "Tak mało Cię znam". Trzecie miejsce (i 1,5 tys.zł) wywalczył Łukasz Lipski - za "Autobus czerwony".

Wyróżnienie specjalne otrzymał Jędrzej Nowak Band, a dwa równorzędne wyróżnienia - Dominika Bałazińska oraz zespół Worms of Senses.

- Nie było łatwo wybrać. Wykonania i aranżacje były bardzo dobre. To było trudne zadanie dla jury, ale decyzję podjęliśmy jednogłośnie, bez kłótni - w zgodzie i pokoju - zaznaczyła członkini jury wokalistka jazzowa Anna Serafińska.

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie i zaprezentowanie własnych aranżacji lub interpretacji utworów Szpilmana. Podczas publicznych przesłuchań półfinalistów, które odbyły się w sosnowieckim Energetycznym Centrum Kultury w ostatni weekend, najczęściej prezentowane były znane utwory, m.in. "Deszcz", "Zakochani", "Tych lat nie odda nikt", "W małym kinie" czy "Do widzenia Teddy".

Jak mówiła po tym etapie konkursu zasiadająca w jury piosenkarka Renata Przemyk, do finału konkursu jury starało się "wybrać te osoby i zespoły, które zaprezentowały w swoich wykonaniach najwięcej Szpilmana w Szpilmanie".

Oprócz części konkursowej podczas poniedziałkowej gali zaprezentowano także tradycyjne wersje utworów Szpilmana o lekko jazzowym zabarwieniu, w wykonaniu gwiazd polskiej estrady: Sławy Przybylskiej, Joanny Rawik, Anny Serafińskiej, Janusza Szroma i Janusza Tylmana. Orkiestrowym Big-bandem kierowała Ewa Zug - kierownik muzyczny koncertu.

Honorowy patronat nad Ogólnopolskim Konkursem Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" objęli: żona pianisty Halina Szpilman oraz prezydent Sosnowca Kazimierz Górski. Na koncert przyjechała też Jorine Hosenfeld - córka niemieckiego oficera Wilma Hosenfelda, który uratował życie Szpilmanowi w ruinach Warszawy pod koniec 1944 r.

Bartosz Jaśkowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Pracuje, śpiewając, w Teatrze Rozrywki w Chorzowie; uczy też śpiewu w Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Jak zapowiedział, całą nagrodę przeznaczy na wydanie swej pierwszej solowej płyty.

Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia w 1911 r. w Sosnowcu w żydowskiej rodzinie o tradycjach muzycznych. W 1935 r. zaczął pracować w Polskim Radiu, komponował też piosenki. Podczas okupacji cała rodzina Szpilmanów została uwięziona w Getcie Warszawskim. Szpilman zarabiał tam grając na pianinie w kawiarniach. Stał się postacią znaną i popularną, co pomogło mu, niemal cudem, uratować się podczas wywózki z Umschlagplatzu.

Udała mu się też ucieczka z getta; przez kilka miesięcy ukrywali go przyjaciele w prywatnych mieszkaniach po "aryjskiej" stronie Warszawy. W ukryciu przeżył Powstanie Warszawskie i po jego upadku pozostał w ruinach opuszczonego miasta do stycznia 1945 r. To w tym okresie miało miejsce spotkanie Szpilmana i "dobrego Niemca" - Wilma Hosenfelda. Nazwisko swojego wybawcy Szpilman poznał dopiero w 1951 r., kiedy Hosenfeld przebywał już od pięciu lat w radzieckim łagrze. Szpilman próbował wywalczyć jego uwolnienie, ale nic nie dało się zrobić. Jego wybawca zmarł tam w 1952 r.

W latach 1945-1963 Władysław Szpilman kierował Redakcją Muzyki Rozrywkowej w Polskim Radiu. Najbardziej znaną częścią twórczości Szpilmana są piosenki, których skomponował ok. 500, z czego ok. 150 stało się prawdziwymi przebojami, a wiele cieszy się popularnością do dziś. Najsłynniejsze z nich to: "Czerwony autobus", "Nie wierzę piosence", "Pójdę na Stare Miasto", "W małym kinie", "Tych lat nie odda nikt", "Do widzenia Teddy", "Przyjdzie na to czas", "Jutro będzie dobry dzień", "Pik, pik, pik". Szpilman zmarł 6 lipca 2000 r. w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji