Artykuły

Sopot. Polka dot na Scenie Off de Bicz

10 i 11 grudnia o godz. 19 na Sopockiej Scenie Off de Bicz gościnny spektakl "Memo" kolektywu Polka dot.

"Memo" (na zdjęciu) to multidyscyplinarny projekt kolektywu Polka dot, który założyli tancerka Ula Zerek, aktorka Teatru Wybrzeże Justyna Bartoszewicz, dramatopisarz i dramaturg Starego Teatru w Krakowie Szymon Wróblewski i Michał Gos, perkusista, aktywista trójmiejskiej sceny muzycznej oraz odpowiedzialne za stronę wizualną spektaklu Ula Wasielewska i Julia Cyrzan.

"Memo" to próba zmierzenia się z materią pamięci. Inspirując się tekstami neurobiologa Olivera Sacksa (autora słynnej książki "Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem") oraz historyka psychologii Douwe Draaismy artyści mierzą się z fenomenami działań naszego mózgu. Nadmiar zapamiętywania jako droga do kompulsywnego działania wbrew logice oraz deficyt pamięci czyli zerwanie podstawowego dla ludzi poczucia kontinuum czasu. Czy można odkroić nawarstwiające się historie skalpelem? Albo dokleić brakujące elementy? Czy można wymazać wspomnienia, które - jak tatuaże na skórze bohatera filmu "Memento" - pozwalają ciału zapamiętać historię? A może - jak w bajkowych rytuałach - przepisem na odczynianie wspomnień jest odwracanie biegu wydarzeń i powrót do Początku? Trzyczęściowy spektakl to wejście w ciało czasu - moment, w którym zapamiętujemy i który potem staramy się odtworzyć.

***

Justyna Bartoszewicz - absolwentka PWST we Wrocławiu, aktorka Teatru Wybrzeże. Laureatka wielu nagród: Stypendium Ministra Kultury dla najlepszej studentki w roku akademickim 2004 - 2005, Nagrody Specjalnej ZASP za różnorodne role w przedstawieniu Decydujące zwarcie czyli Próby na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, nominowana do Nagrody "Gazety Wyborczej" SZTORM 2009 za kreację aktorską w spektaklu "Kamień", Nagrody Miasta Gdańska za kreację w spektaklu "Kamień".

Michał Gos - perkusista wywodzący się z trójmiejskiej sceny niezależnej. Współpracował z takimi grupami jak Oczi Cziorne, Mazzoll & Arhythmic Perfection, Sonus Akrobata oraz z muzykami - Mikołaj Trzaska, Noel Akchote, Piotr Pawlak, Zdzisław Piernik, Clayton Thomas, John Edwards, Herb Robertson. Obecnie kontynuuje prace nad muzyką swobodnie improwizowaną w zespołach Rogulus x Szwelas Und Gos, Freeyo oraz w duecie z Irkiem Wojtczakiem. Udziela się także w solowym projekcie Jacka Lachowicza oraz w wielu różniących się stylistycznie formacjach, jak punkrockowy Vulgar.

Szymon Wróblewski - dramatopisarz i dramaturg. Pracuje w dziale literackim Narodowego Starego Teatru. Pierwszą sztukę pt. "Punkiet" napisał mając 18 lat. Tekst został wyróżniony w Konkursie na nowy dramat, organizowanym przez Teatr Polski we Wrocławiu a jego prapremiera odbyła się w Radomiu w czasie pierwszego festiwalu RADOM ODWAŻNY. Otrzymał także nominację do Paszportów Polityki w kategorii Teatr. "Gaz" przygotowany w kooprodukcji przez teatr Brama z Goleniowa i Teatr Off de Bicz z Sopotu prezentowany był na festiwalach w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Łodzi i w Berlinie. Szymon Wróblewski jest kuratorem polskiej czśści projektu Theatre BE>

Ula Zerek - od 2004 roku współpracuje z Teatrem Dada von Bzdulow. W 2009 roku jako stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego oraz rezydentka Klubu Żak zaprezentowała swoje autorskie solo "Humuli Lupuli" z muzyką Dominika Bukowskiego i Zofii Wróbel graną na żywo. Także w 2009 roku wraz z grupą artystów z Polski i Niemiec zrealizowała multimedialny projekt Pixel Fall 3D, który został pokazany w Gdańsku i Bremie. Jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego (2008) oraz Szkoły Muzycznej (2002). W 2009 została podwójną laureatką nagrody SZTORM ROKU 2009 w kategorii teatr (za Humuli Lupuli i Czerwoną Trawę) oraz multimedia (za Pixel Fall 3D).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji