Artykuły

Zabrze. Po premierze "Śląska według Bieniasza"

W zabrzańskim Multikinie odbył się premierowy pokaz filmu Śląsk według Bieniasza w reżyserii Krzysztofa Karwata i Wojciecha Sarnowicza. W główną rolę pisarza urodzonego w 1950 roku w Pawłowie (dzisiejszej dzielnicy Zabrza) wcielił się też zabrzanin Artur Święs.

- Nie trzeba było mnie długo namawiać do zrealizowania tego filmu - mówił tuż przed premierą naszej reporterce Michał Smolorz, producent filmu i publicysta DZ. - Bieniasz wyprzedzał swoim myśleniem o Śląsku czasy, w których żył. Zwracał uwagę na problemy, które teraz są głośne: wielokulturowość, tożsamość narodowa, regionalizm - wylicza Smolorz.

Reżyser Krzysztof Karwat zaznacza, że Bieniasz uczył myślenia w szerszym kontekście i tak też pojmował i oceniał ukochany, choć pełen problemów Śląsk.

Śląsk, który stał się w pewnym momencie życia pisarza jego przekleństwem.

W filmie przeplatają się fragmenty starannie dobranych tekstów Bieniasza z wydarzeniami z jego życia. Dzięki temu poznajemy człowieka, którego życie kształtowała historia i własne decyzje. Nie jest to sielanka, pisarz musiał kilkakrotnie przełknąć gorzką pigułkę. A mimo to, gorycz nie zmieniła jego nowoczesnego z jednej strony, a z drugiej pozbawionego gloryfikacji, do bólu prawdziwego, spojrzenia na różnorodny Śląsk.

***

Stanisław Bieniasz był przedwcześnie zmarłym śląskim dramaturgiem, pisarzem i publicystą, przez niemal całe życie związanym z Zabrzem. Kilkanaście lat temu był jedną z pierwszych postaci działających na rzecz odrodzenia górnośląskiej tożsamości. Działał też na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

Bieniasz urodził się w 1950 r. w Pawłowie koło Zabrza (rok później Pawłów stał się zabrzańską dzielnicą). Był dziennikarzem. Jako dramaturg debiutował w 1977 r. Na krótko przed stanem wojennym wyjechał z rodziną do Niemiec, gdzie przebywał 13 lat, współpracując m.in. z Radiem Wolna Europa i paryską Kulturą.

Po powrocie do Polski włączył się życie społeczne regionu, m.in. publikował w czasopiśmie "Śląsk", był współzałożycielem i prezesem Regionalnego Towarzystwa Polsko-Niemieckiego. W Zabrzu był m.in. radnym i przewodniczącym miejskiej komisji kultury. Zmarł w 2001 r. Pośmiertnie został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.

Łącznie napisał kilkanaście utworów scenicznych, wystawianych m.in. w Katowicach, Zabrzu, Sosnowcu i Koszalinie (w "Czerwonym Słoneczku" z 1980 r. użył gwary śląskiej, w latach 90. część swoich utworów sam wyreżyserował). Pięć jego sztuk zrealizował Teatr Telewizji. Wydał kilka zbiorów opowiadań i powieści.

Stanisław Bieniasz był też pomysłodawcą organizowanego w Zabrzu od 11 lat Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona". Obecnie jego nazwisko nosi honorowa nagroda imprezy - przyznawana co roku najlepszemu dramatopisarzowi.

Film powstał przy współudziale samorządu Zabrza, Studia Programów i Filmów Telewizyjnych "Antena Górnośląska" oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji