Artykuły

Umbria. Warsztaty z Ewą Benesz

Ewa Benesz we współpracy z Cenzem Atzeni i Alfredem Buchholzem zaprasza na źródłowe praktyki aktorskie.

Tańce i pieśni rytualne, techniki spiewu wibracyjnego, trening i techniki relaksu sa wybrane z najstarszych zachowanych tradycji. Przywołują to, co zostało zapomniane w naszej codziennej pamięci i percepcji. Budzą witalność i wrażliwość, uczą widzieć i słyszeć. Redukują do elementarnej ekspresji, do prawdy.

Akt tworzenia przybliża do mitycznej rzeczywistości życia. Odsłania inny wymiar ja i inny wymiar ty. W obudzonej uwadze i kontemplacji nic nie jest obojętne. Jestem częścią Jedności.

Przygotowuje ciało: uczę się eliminować napięcia, żeby odnaleźć organiczność działania. Przygotowuje głos: czuwam nad dźwięcznością wibracyjnego wydechu, żeby stać się źródłem głosu, żeby stać się głosem.

Prawdy nie można zdefiniować ani opowiedzieć. Można tylko stwarzać warunki, które pozwalają odkrywać ją w akcji. I jeśli się to zdarzy, dotykam wolności, odnowy, odpoczywam w działaniu.

To jest teatr in statu nascendi. Nie ma widzów.

***

DOŚWIADCZENIE ODBĘDZIE SIĘ W CASA CENCI, UMBRIA /AMELIA/, WŁOCHY. TRWA OD WTORKU 3 STYCZNIA 2012, GODZ.18.00 DO SOBOTY 7 STYCZNIA, GODZ.16.00. ***

Spotkanie z uczestnikami we wtorek od godz.15.00 do 16.00 na dworcu stacji kolejowej ORTE, skąd samochód przewiezie wszystkich na miejsce. CASA D CENCI znajduje się w Umbrii, 2 km od miejscowości AMELIA. Dojeżdża się pociągiem lub autostradą do miejscowości ORTE.

Potrzebne są wygodne ubrania do ruchu, pasek do hathajogi i ćwiczeń, foulard lub szal do przykrycia głowy i ramion; kobietom: długa i szeroka spódnica, mężczyznom: biała koszula i kapelusz. Instrument muzyczny, jeśli grasz. Przywieź kolędę!!!

***

INFORMACJE:

www.cencicasalab.it ; tel. Casa Cenci + 39.744. 980330

Ewa Benesz: evabenesz@gmail.com; tel.+39.368.684180

***

EWA BENESZ, mgr filologii polskiej (UMSC w Lublinie,1966), aktorka dramatu (Warszawa,1971). W sezonie 1965/66 pracuje w Teatrze Ireny i Tadeusza Byrskich, w ll.1966-68 w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. W ll.1968-1970 gra główne role kobiece w 'Golemie' i w 'Dybuku' w Teatrze im. Idy Kamińskiej w Warszawie. Jest wolnym słuchaczem na wydziale reżyserii warszawskiej PWST.

W 1970 współtworzy Puławskie Studio Teatralne. Od 1972r mówi księgi 'Pana Tadeusza' A.Mickiewicza; od 1973 roku 'Psalmy Przyszłości Narodu Polskiego' w głównych miastach w kraju (m.in. na sympozjum zorganizowanym w Krakowie przez ówczesnego kardynała Karola Wojtyłę, 1974).

W ll.1974-75 współpracuje z Uniwersytetem M.C.Skłodowskiej w Lublinie. W 1975 r. bierze udział w Uniwersytecie Teatru Narodów we Wrocławiu. Od 1976 do 1981r. wędruje po kraju z 'Panem Tadeuszem' A. Mickiewicza (projekt pt. W poszukiwaniu reżysera epopei narodowej). W sezonie 1976/77 gra gościnnie role Solwejgi w 'Peer Gyncie' Ibsena w Teatre Współczesnym we Wrocławiu.

W ll.1977-81 realizuje całodniowy spektakl w plenerze miejskim wg 'Elegii Duinejskich' R.M.Rilkego. W sezonie 1978/79 z. przygotowuje spektakl wg 'Marii' A.Malczewskiego w formie teatru wędrownego z siedzibą w Ciechanowcu .

W sezonie 1979/80 otrzymuje roczne stypendium Departamentu Teatru MKiS w Warszawie. Rozpoczyna pracę nad poematem 'Krol Duch' J.Slowackiego.

Ważniejsze działania w galeriach sztuki: 'Wiersz bez słów' 1979,Torun, 'Galeria Punkt O' J.Ludwińskiego; 'List do Orfeusza' 1980, Wrocław, Galeria Świdnicka; 'Legenda' 1981, Galeria BWA w Krakowie.

W ll 1981-84 pracuje w Teatrze Laboratorium. Od 1983 roku poza granicami kraju. W ll. 1982-1996 współpracuje z Reną Mirecką w projektach: 'Be here now ...Towards', 'The way to the centre' i 'Now it`s the Flight' w wieloletniej podróży po Europie, bliskim i dalekim Wschodzie, Ameryce Łacińskiej. W 1993 współorganizuje International Centre of Work we Włoszech, na Sardynii.

Od 1997 prowadzi doświadczenia parateatralne: 'TO BE. AN EXPERIENCE', 'TOWARDS THE ORIGIN','THE ACTOR'S ORIGINAL PRACTICES', 'IN THE ACT OF CREATING', 'THE VOCAL PRACTICES'.

Od 2001 roku współpracuje stałe z Uniwersytetem Suor Orsola Benincasa w Neapolu. Sporadycznie jest docentem gościnnym na uniwersytetach C Foscari w Wenecji i Degli Studi w Katani.

W 2000 roku rozpoczyna wieloletni program 'GENESIS' z miedzynarodową grupą aktorów - program studiow antropologicznych i doświadczeń parateatralnych według śródziemnomorskich mitów kosmogonicznych. Praca nad jego realizacją trwa do dzisiaj.

W 2009 roku uczestniczy w projekcie 'Meetings with Remarkable Women' zorganizowanym przez Social Sciences and Humanities Research Council of Canada i Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Mieszka we Włoszech.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji