Artykuły

Kraków. Wincenty Drabik na wystawie w ASP

Wystawą "W stronę teatru totalnego" Muzeum ASP przypomina Wincentego Drabika, jedną z najwybitniejszych postaci polskiej scenografii. W tym roku minęła 130. rocznica jego urodzin.

Pierwsze samodzielne prace inscenizatorskie zrealizował w Warszawie, z którą związana jest niemal cała jego droga malarza teatralnego. Jednak ukształtował go Kraków. Tu w 1902 roku rozpoczął studia w ASP, a spotkanie z Wyspiańskim stało się początkiem wizji teatru totalnego, angażującego wszystkie dziedziny sztuki

Wystawa w Muzeum ASP pozwala prześledzić kształtowanie się nieprawdopodobnego bogactwa scenicznej wyobraźni Scenografia do "Nie-Boskiej komedii" Krasińskiego (dla Teatru Polskiego w Warszawie. 1920 r.) jest uznawana za przełomową dla polskiej plastyki teatralnej. Rozbudowane malarsko sceny przeplatają się z potraktowanymi niemal minimalistycznie; tak nie projektowano dotychczas dla teatru. Niespotykane wcześniej deformacje, sugestie symultanicznego ruchu przedmiotów to kolejny etap, który przyniósł fascynujące rozwiązania.

W dekoracjach i kostiumach projektowanych przez Drabika znajdziemy wyraźny ślad Młodej Polski, ba, w scenicznych ubiorach doszukamy się nawet śladu krakowskiego historyzmu; inspirację dla niektórych projektów kostiumów odnajdziemy w obrazach Matejki. Równie pewną ręką sięgał Drabik po doświadczenia fowizmu, formizmu, aż do elementy abstrakcji geometrycznej. W sumie stworzył projekty do 307 sztuk. Zmarł w 1933 r.

Muzeum ASP nie ma w swoich zbiorach projektów tego znakomitego wychowanka krakowskiej Szkoły. Małgorzata Sokołowska zbudowała wystawę z eksponatów wypożyczonych z Muzeum miasta Jaworzna i Muzeum Teatralnego w Warszawie. Tym bardziej warto obejrzeć.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji