Artykuły

Toruń. Yoko Ono i Józef Robakowski w CSW

Prace Yoko Ono, Henri Cartiera-Bressona, Mariny Abramovic, Józefa Robakowskiego, Jana Berdyszaka pojawią się w 2012 r. na wystawach w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

W marcu torunianie poznają część słynnej międzynarodowej kolekcji grupy UniCredit. - Wystawa " Człowiek w wielkim mieście" będzie niejako podróżą poprzez wieki przekształceń struktury miejskiej, poprzez historię jej rozwoju oraz rozrostu w różnych miejscach świata, widzianych w obiektywie najwybitniejszych fotografików, takich jak: T. Eugene Atget, Henri Cartier-Bresson, Weegee, Arthur Fellig, w tym również współczesnych : Andreas Gursky, Nan Goldin, Wolfgang Tillmans - tłumaczy Dobrila Denegri, dyrektor programowy CSW.

Pod koniec marca zostanie otwarta wystawa indywidualna jednego z ważniejszych polskich artystów - Jana Berdyszaka. W drugiej połowie roku CSW zaprezentuje dużą retrospektywną ekspozycję Józefa Robakowskiego, jednego z najważniejszych w kraju twórców filmu eksperymentalnego. Swoje prace pokaże też w Toruniu Thoma Byerle, uznawany za ojca niemieckiego pop-artu.

Także w marcu odbędzie się kolejna edycja festiwalu CoCArt, który wiąże sztuki wizualne z muzyką eksperymentalną. Wystąpią m.in. Chris Cutler, C.3.3., pathMAN, Steve Buchanan, Zenial, HATI. - Festiwal zapowiada jednocześnie temat dużej międzynarodowej wystawy, która zostanie otwarta pod koniec maja: " Teatr życia " - mówi Denegri. - Ekspozycja ta będzie stanowiła swego rodzaju badanie relacji pomiędzy sztukami wizualnymi, performance, muzyką oraz tańcem, wprowadzając niektóre z najważniejszych postaci historycznych z lat 70., jak i młodsze pokolenia artystów polskich i międzynarodowych działających obecnie. Zaprezentowane będą prace m.in. Yoko Ono, Yayoi Kusama, Mariny Abramovic.

Pod koniec maja w CSW rozgości się festiwal Plaster, przedstawiający najistotniejsze zjawiska w polskiej i białoruskiej sztuce projektowania graficznego. Zobaczymy prace i prelekcje takich artystów jak Włodzimierz Tsesler, Pavel Semczenko, Mirosław Adamczyk, Małgorzata Gurowska, Lech Majewski. W ramach imprezy zaplanowano warsztaty typograficzne i konferencję naukową.

Pokój z Kuchnią, w którym odbywają się dyskusje o sztuce i koncerty, w czerwcu zmieni nazwę i wystrój. W programie kina Centrum w CSW pojawi się zaś więcej filmów związanych ze sztuką współczesną m.in. poświęconych twórczości Lecha Majewskiego, Pipilotti Rist i Christopha Schlingensiefa. - Silnie interdyscyplinarny i międzynarodowy charakter programu CSW pozostaje cały czas wrażliwy na lokalną społeczność artystów, którzy będą zaangażowani nie tylko w projekt "Sala projektów", wzmacniający współpracę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale również poprzez indywidualne prezentacje - zaznacza Denegri.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji