Artykuły

TVP Wrocław. Polsko-czeskie rozmówki o kulturze

"Hranice dokořán - Rozmówki polsko-czeskie" to audycja telewizyjna realizowana we współpracy TVP Wrocław oraz ostrawskiego studia Telewizji Czeskiej.W najbliższą niedzielę autorzy programu spojrzą na polsko-czeskie pogranicze przez pryzmat kultury. Nie zabraknie teatru, literatury i kina.

Z kolejnego odcinka dowiemy się, czego wzajemnie możemy sobie pozazdrościć. Czescy twórcy z zainteresowaniem przyglądają się polskiej inicjatywie "1% na kulturę". Z kolei dla Polaków interesujący jest czeski projekt ratowania małych, gminnych kin za pomocą wspieranego przez rząd programu ich digitalizacji. Małomiasteczkowe czy wiejskie kina pozbywają się w ten sposób największego problemu - dostępu do ograniczonej liczby kopii filmowych z najnowszymi światowymi hitami, a wyposażone w nowoczesną aparaturę wysokiej rozdzielczości, przeżywają swoją drugą młodość. Pozostając jeszcze w kręgu przyziemnych spraw pieniędzy w kulturze, warto przyjrzeć się działalności jednego z polskich wydawnictw, które na bieżąco wydaje współczesną literaturę czeską. Okazuje się, że umiejętnie prowadzona działalność, nawet w sferze kultury, może być dochodowa. Warto również sprawdzić, jak autorom "Rozmówek" udał się ryzykowny projekt opowiedzenia historii czeskiej literatury w pigułce, czyli w 3-minutowym felietonie.

Ostatni ze styczniowych odcinków "Rozmówek" będzie poświęcony działającym po obu stronach granicy organizacjom pozarządowym. Często utożsamia się je z dobroczynnością, a to tylko drobny wycinek pożytków, jakie odnosimy z ich działalności. W programie zobaczymy przykłady, pokazujące jak różnorodna jest działalność takich organizacji: przekształcenie byłych koszar wojskowych w centrum rozrywkowo - edukacyjne w Jesenikach, jednostkę ratowniczą ze Ścinawy, teatr ludowy z Kovarny, aż po działalność Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Pokazane zostaną również podobieństwa i różnice uwarunkowań prawnych, w jakich działają organizacje pozarządowe w Polsce i Republice Czeskiej oraz dowiemy się w skrócie jak taką organizację założyć. Na koniec autorzy programu przyglądają się mitowi rzekomych przerostów zatrudnienia w organizacjach pozarządowych. Nic bardziej mylnego - pod względem zatrudnienia w tym sektorze jesteśmy w Europie na szarym końcu.

Do marca 2012 roku zostanie wyprodukowanych 78 odcinków programu, które są emitowane w obu krajach. W Polsce mogą je oglądać widzowie ośrodków regionalnych TVP: we Wrocławiu, w każdą niedzielę o godz. 17:00 i poniedziałek o godz. 18.00, w Opolu, w poniedziałki o 19:30 oraz w Krakowie w czwartki o 17.15 . W Czechach program jest emitowany w ogólnokrajowym kanale informacyjnym ČT24 (dostępnym również drogą satelitarną) w każdą niedzielę, o godz. 11:00.

Tematyka audycji dotyczy ekonomii, kultury, historii, turystyki oraz szeroko pojętego stylu życia na terenach przygranicznych. Każdy z odcinków jest poświęcony jednemu tematowi wiodącemu, a materiały są realizowane przez polskich i czeskich dziennikarzy na obszarze całego pogranicza.

Audycji przyświeca idea - Polska oczami Czechów, Czechy oczami Polaków.

Autorki programu - Kinga Wołoszyn-Świerk oraz Šárka Bednářová - 15 grudnia 2011 roku otrzymały wyróżnienie SDP im. Jerzego Zieleńskiego za cenny pomysł pokazujący problemy polsko-czeskiego pogranicza i popularyzację wiedzy w różnych dziedzinach.

Audycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Przekraczamy granice, Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska-Czechy 2007-2013.

***

Tematy najbliższych odcinków:

Kultura (22.01.2012)

Organizacje pozarządowe (29.01.2012)

Zima (5.02.2012)

Taniec (12.02.2012)

Autorytety (19.02.2012)

Poczta (26.02.2012)

Malarstwo (4.03.2012)

Zachęcamy do oglądania programu na stronie:

www.rozmowki-polsko-czeskie.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji