Artykuły

Gdynia. Zmiany w regulaminie GND

W konkursie Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna będą mogli wziąć udział autorzy, których teksty miały już swoją premierę - to najważniejsza zmiana w regulaminie nagrody.

Jak powiedział dyrektor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Krzysztof Babicki, trwają ostatnie prace nad zmianami w regulaminie Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Najważniejszą z nich będzie dopuszczenie do udziału w konkursie sztuk, które miały już swoje czytania i premiery. Do tej pory kapituła brała pod uwagę jedynie teksty nigdy wcześniej niewystawione. Babicki tłumaczy, że dramatopisarze, których teksty doczekały się premiery, byli pokrzywdzeni, nie mogąc startować w konkursie.

Inna zmiana dotyczy liczby zgłaszanych tekstów - do tej pory autorzy mogli zgłaszać do konkursu nieograniczoną liczbę utworów (zdarzyło się, że jedna osoba przysłała na konkurs jedenaście dramatów). Po zmianie regulaminu każdy autor będzie mógł zgłosić nie więcej niż dwa utwory.

Regulamin Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej dawał Teatrowi Miejskiemu prawo prapremierowego wystawienia zwycięskiej sztuki, jednak do tej pory nie doczekaliśmy się na deskach Miejskiego spektaklu na podstawie tekstu nagrodzonego GDN. Po zmianie regulaminu Teatr Miejski będzie wystawiał jedną z pięciu sztuk zakwalifikowanych do finału konkursu. Wiadomo już, że jedną z pięciu sztuk zgłoszonych do poprzedniej edycji GND wyreżyseruje Agnieszka Olsten.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna została ustanowiona w 2007 roku. Szybko stała się najważniejszą krajową nagrodą dla osób piszących do teatru. Niebagatelną rolę odegrały w tym pieniądze - zwycięzca otrzymuje prócz statuetki czek na 50 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji