Artykuły

Gdynia. Festiwal R@Port dalej z Cioskiem

Tegoroczny, siódmy R@port, wraz z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną, odbędzie się w dniach 16-24 listopada, a o jego program ponownie zadba Bogdan Ciosek. R@port, jak w poprzednich latach, poprzedzi finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w której szykują się istotne zmiany.

VII Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port zainaugurowany zostanie w niedzielę, 18 listopada. Po niezbyt udanej szóstej edycji festiwalu ponownie program imprezy przygotuje Bogdan Ciosek.

- Pierwsze trzy edycje R@portu z powodzeniem przygotowała Joanna Puzyna-Chojka. Jestem zwolennikiem kontynuacji polityki dwu- lub trzyletniego kredytu zaufania dla dyrektora programowego festiwalu, dlatego zaproponowałem Bogdanowi Cioskowi prowadzenie R@Portu także w tym roku - mówi dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni, Krzysztof Babicki.

W programie R@Portu na pewno znajdzie się gdyńska premiera spektaklu na podstawie sztuki nominowanej do ścisłego finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2011 roku - "Miki mister DJ" Mateusza Pakuły, przygotowana przez znaną reżyserkę, Agnieszkę Olsten. Spektakl zainauguruje w Miejskim sezon 2012/2013.

Zmieni się regulamin Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Był w nim dotąd zapis, że Teatr Miejski ma prawo do prapremierowego wystawienia zwycięskiej sztuki GND, ale z tego prawa teatr nigdy nie skorzystał. To jeden z zapisów, które ulegną modyfikacji.

- Ostatnia edycja Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej uwidoczniła pewne luki regulaminowe, które zgłosili nam członkowie kapituły. Dlatego wprowadziliśmy zmiany, które wejdą w życie po zatwierdzeniu na Radzie Miasta Gdyni pod koniec lutego - dodaje Krzysztof Babicki. - Zamiast zwycięskiego dramatu, Teatr Miejski będzie miał prawo wystawić jako pierwszy jeden z tekstów finałowej piątki konkursu i począwszy od tego roku z tego prawa będziemy korzystali.

Ponadto do konkursu będzie można zgłosić maksymalnie dwie sztuki przeznaczone na scenę dramatyczną, napisane po polsku przez żyjącego autora w okresie ostatnich 12 miesięcy (wcześniej zdarzył się przypadek, że jeden autor przysłał na konkurs kilkanaście tekstów). Nadesłany dramat będzie mógł być zgłaszany i nagradzany również w innych konkursach (w 2010 roku tekst Jarosława Jakubowskiego "Generał" został wycofany z półfinału GND, ponieważ został nominowany do ścisłego finału konkursu Metafory Rzeczywistości w Poznaniu).

Sztuki nadsyłane do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej będą mogły ponadto przejść wcześniej "sceniczny chrzest" na scenach offowych, studenckich lub podczas czytań performatywnych (sztuka "Miki mister DJ" Mateusza Pakuły miała premierę w studenckim Teatrze "Remedium" Uniwersytetu Jagiellońskiego ponad pół roku przed finałem konkursu GND w 2011 roku).

Dni V Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, podczas których zostaną zaprezentowane sztuki zakwalifikowane do finału konkursu w formie czytań performatywnych, rozpoczną się 16 listopada. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł i tzw. Kostkę Literacką. Laureata wyłonią członkowie kapituły nagrody w składzie: Maja Kleczewska (reżyserka teatralna), Jacek Kopciński (redaktor naczelny miesięcznika "Teatr"), Grzegorz Niziołek (profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego), Jacek Sieradzki (redaktor naczelny miesięcznika "Dialog") i Jerzy Stuhr (aktor i reżyser).

Konkurs dramaturgiczny rozpocznie się po zatwierdzeniu zmian w regulaminie nagrody przez Radę Miasta Gdyni. Teksty nadsyłać będzie można do 30 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji