Artykuły

Konkurs na dramat Metafory Rzeczywistości 2012

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza do udziału w V edycji konkursu METAFORY RZECZYWISTOŚCI 2012, którego głównym celem jest połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną. Termin nadsyłania dramatów - 31 maja 2012.

Wiele polskich dramatów nigdy nie jest kierowanych do produkcji teatralnej. Najczęstszą przyczyną ich niedoskonałości jest brak świadomości autora dotycząca warunków przeniesienia utworu na scenę oraz możliwości sprawdzenia konstrukcji i wiarygodności dialogów przez aktorów. Następstwo tych okoliczności stanowi ogromna trudność w przełożeniu dramatu na język teatru.

W konsekwencji, podstawowym założeniem niniejszego projektu jest stworzenie warunków współpracy na linii autor - reżyser - aktor.

Pierwszym etapem przedsięwzięcia jest konkurs na nowy dramat polski poświęcony problematyce współczesnej. Konkurs ma charakter otwarty, ale mogą w nim brać udział wyłącznie teksty uprzednio niepublikowane i nie wystawiane. Organizator konkursu szczególny nacisk kładzie na świadome wykorzystywanie przez twórców konwencji literackich. Termin nadsyłania dramatów - 31 maja 2012.

Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowane zostaną trzy dramaty.

Drugim etapem projektu jest przystosowanie wybranych tekstów do warunków sceny. Publikowane dramaty często spotykają się ze znaczną modyfikacją ze strony reżysera. Etap adaptacji tekstów zrealizowany zostanie we wrześniu 2012 roku. Do udziału w nim zaproszeni zostaną aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu oraz reżyserzy. Wskażą oni mocne i słabe strony tekstów, a następnie dokonają ich modyfikacji wspólnie z autorami.

Etap trzeci polega na zaprezentowaniu dramatów 8 i 9 września 2012 w Teatrze Polskim w Poznaniu w formie czytań scenicznych.

9 września zakończy się postępowanie konkursowe. Na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się dyskusja z twórcami. Jej cel stanowi omówienie i przeanalizowanie efektów pracy artystów. Po zakończeniu dyskusji publiczność wskaże dramat najpełniej odpowiadający oczekiwaniom współczesnej widowni, głosując w formie anonimowej ankiety oraz przyznając tym samym nagrodę publiczności. Nagrodę niezależną przyznają dziennikarze. Jury przyzna natomiast nagrodę główną. Regulamin konkursu zakłada przyznanie w konkursie trzech nagród pieniężnych.

Teatr Polski w Poznaniu zakłada możliwość skierowania najlepszego tekstu do pełnej realizacji scenicznej. Prapremiera polska spektaklu ujęta zostać może w planie pracy artystycznej Teatru w sezonie 2011/2012.

Dramaty "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz "Mykwa" Piotra Rowickiego nagrodzone w pierwszej edycji konkursu skierowane zostały do produkcji teatralnej w drugiej połowie sezonu artystycznego 2008/2009.

Dramat "Przyjaciel" Radosława Paczochy nagrodzony w II edycji konkursu zrealizowany został w sezonie artystycznym 2009/2010,

Dramat "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego nagrodzony w III edycji konkursu miał swoją premierę 14 listopada 2010 r.

Dramat "Śmierć pracownika" Michała Kmiecika w IV edycji konkursu otrzymał nagrodę główną oraz nagrodę publiczności. Prapremiera dramatu w reżyserii Iwo Vedrala odbyła się 16 grudnia 2011 r.

W jury konkursu zasiadają:

- prof. Przemysław Czapliński - literaturoznawca;

- Łukasz Drewniak - krytyk teatralny;

- Paweł Szkotak - reżyser, Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu

Zapraszamy do śledzenia aktualnych informacji na stronach Teatru Polskiego w Poznaniu oraz na stronie internetowej projektu www.metaforyrzeczywistosci.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji