Artykuły

Polskie Radio. Wspomnienie o Tadeuszu Łomnickim

- Odszedł jeden z największych aktorów w jego pokoleniu. W Polsce i na świecie - napisał w roku 1992 Jan Kott. W 20. rocznicę śmierci Dwójka zaprasza na audycję poświęconą wybitnemu artyście.

Tadeusz Łomnicki umarł 20 lat temu na scenie w trakcie prób do "Króla Leara" w Teatrze Nowym w Poznaniu. Jego ostatnimi były słowa szekspirowskiego bohatera: "Więc jakieś życie świta przede mną. Dalej, łapmy je, pędźmy za nim, biegiem, biegiem!".

"Król Lear" przedziwnie zaciążył nad ostatnimi dniami Łomnickiego. W tym samym czasie nagrał spektakl Teatru Telewizji "Stalin" Giuseppe Salvatore w reżyserii Kazimierza Kutza, w którym wcielił się w postać aktora Icyka Sagera, przygotowującego się właśnie do roli Króla Leara. Więcej o tym można przeczytać w tym artykule.

Dorobek Tadeusza Łomnickiego to ponad 80 ról teatralnych, 26 spektakli Teatru Telewizji, 51 ról filmowych, 12 reżyserii teatralnych oraz dwie sztuki, które wyszły spod jego pióra. Do historii teatru przeszły jego role Orestesa w "Ifigenii w Taurydzie" Goethego, Artura Ui w "Karierze Artura Ui" Brechta, Solonego w "Trzech siostrach" Czechowa, Łatki w "Dożywociu" Fredry, czy Kapitana Edgara w "Play Strindberg" Dürrenmatta. Tadeusz Łomnicki zagrał również wiele ról filmowych - w takich produkcjach jak "Pokolenie", "Niewinni czarodzieje" "Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy, "Eroica" Andrzeja Munka, "Kontrakt" Krzysztofa Zanussiego "Przypadek" i "Dekalog VIII" Krzysztofa Kieślowskiego oraz "Pan Wołodyjowski" i "Potop" Jerzego Hoffmana.

O roli Tadeusza Łomnickiego w teatrze i filmie w audycji Tomasza Mościckiego opowiedzą prof. Barbara Osterloff, aktorka Marta Lipińska i redaktor Andrzej Kołodyński. Audycja będzie bogato ilustrowana materiałami archiwalnymi (PR, Teatru Współczesnego i Radia Merkury). "Sezon na Dwójkę" - 22 lutego (środa) po godzinie 18.00.

Już teraz zachęcamy do wysłuchania rozmowy o Tadeuszu Łomnickim z Wojciechem Majcherkiem

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji