Artykuły

Warszawa. Włoska opera współczesna w Wielkim

"Senso" Marco Tutino - współczesne dzieło operowe o tragicznej miłości w XIX-wiecznej Wenecji - będzie można obejrzeć w Operze Narodowej w Warszawie. Spektakl, który wyreżyserował Hugo de Ana, odniósł sukces wśród włoskiej publiczności i krytyków.

- Tym spektaklem chcemy dać pewien obraz współczesnej kultury operowej Włoch. Tam radość odwoływania się do tradycji, piękno, którym nasycone jest to dzieło w warstwie wizualnej i jego głęboki sens muzyczny składa się na komunikat artystyczny, czym i jaka jest współczesna opera włoska - powiedział dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, podczas konferencji zapowiadającej niedzielną premierę spektaklu w Polsce.

Dzieło Tutino, którego akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Wenecji, opowiada o hrabinie Livii Serpieri zakochanej w austriackim poruczniku Hansie Buechnerze, którego armia okupuje jej kraj. Miłość ta jednak jest tragiczna, ponieważ bohaterka, przekonując się, że jej wybranek ją zdradza, denuncjuje go jako dezertera, tym samym skazując go na śmierć.

"On jej nie kochał, a ona nie była patriotką. On był żołnierzem wrogiej armii, ona, szaleńczo w nim zakochana, nie miała mu tego za złe. Do czasu" - zachęca do obejrzenia spektaklu Teatr Wielki - Opera Narodowa.

Opera "Senso" Marca Tutina powstała na zamówienie Teatro Massimo w Palermo. Inspiracją do jej napisania dla włoskiego kompozytora była nowela "Senso" Camilla Boita z 1883 r. Opowieść ta zainspirowała także wybitnego włoskiego reżysera Luchino Viscontiego, który na jej podstawie zrealizował film pod tym samym tytułem.

- Ta opera wymagała ode mnie z jednej strony zastanowienia się nad historią Risorgimento, czyli ruchem niepodległościowym zmierzającym do zjednoczenia Włoch, a z drugiej strony tradycją muzyczną tamtych lat, która w tej historii była bardzo obecna. Pisząc muzykę do opery rzeczywiście musiałem skonfrontować się z muzyką tworzącego w XIX w. Giuseppe Verdiego, z jego stylem pisania i muzycznymi rozwiązaniami - powiedział goszczący w Polsce Marco Tutino.

Dzieło Tutino, wystawione po raz pierwszy w Teatro Massimo w Palermo w styczniu 2011 r., zebrało entuzjastyczne recenzje wśród publiczności i krytyków muzycznych. Premiera miała związek w obchodzonym w ubiegłym roku 150-leciem zjednoczenia Włoch. Spektakl wyreżyserował Hugo de Ana z Argentyny, który od ponad 20 lat współpracuje z najsłynniejszymi teatrami włoskimi, m.in. z mediolańską La Scalą, weneckim Teatro la Fenice oraz Arena di Verona.

Solistów m.in. Nicolę Beller Carbone (w roli zdradzonej hrabiny) i Luciano Mastro (w roli porucznika Hansa Buechnera), Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadzi niemiecki dyrygent Gerd Schaller. Choreografię przygotował Luigi Neri, który podczas konferencji podkreślał wizualną wartość spektaklu. - To jest spektakl, który przekracza pewne granice i mam nadzieję, że państwo to dostrzegą oglądając i słuchając "Senso" - powiedział Neri.

Polska publiczność będzie mogła obejrzeć spektakl 26 i 28 lutego oraz 1 marca. Więcej informacji o spektaklu i jego autorach na stronie internetowej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej www.teatrwielki.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji