Artykuły

TVP Kultura. W kwietniu w programie

Kwietniowe teatralne wtorki w TVP Kultura wypełnią spektakle Teatru Telewizji z udziałem Jerzego Stuhra, aktora obchodzącego 65. urodziny.

Kwiecień w TVP Kultura to także tydzień z filmami Davida Lyncha i o Davidzie Lynchu, premierowe koncerty młodych polskich zespołów w cyklu Młoda Kultura, goście Niedzieli z... m.in. Stanisław Sojka, Jerzy Stuhr, twórcy i artyści kabaretu studenckiego Hybrydy. Zapraszamy także na niezwykłe wydarzenie muzyczne odkrywające talenty wśród młodych wykonawców muzyki klasycznej - Finał Eliminacji w Konkursie Młody Muzyk Roku tylko na antenie TVP Kultura. Premierowo emitujemy filmy dokumentalne, m.in. "Paryskie domy uciechy", "Twierdza Europa", "Yes Meni naprawiają świat" oraz "Made In America".

Wybrane kwietniowe propozycje w TVP Kultura:

1.04.

EMISJA 22.45

32 Warszawskie Spotkania Teatralne w TVP Kultura (PREMIERA)

Jeden z najważniejszych i najstarszych festiwali teatralnych w Polsce w tym roku na antenie TVP Kultura. Przegląd najgłośniejszych premier teatralnych w Polsce potrwa od 23 marca do 3 kwietnia. W programie festiwalu znajdą się nagradzane spektakle, m.in. "Utwór o Matce i Ojczyźnie" w reż. Jana Klaty oraz "Tęczowa trybuna 2012" w reż. Moniki Strzępki z wrocławskiego Teatru Polskiego, "III Furie" w reż. Marcina Libera z Teatru im. H. Modrzejewskiej z Legnicy oraz "Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie" w reż. Mikołaja Grabowskiego ze Starego Teatru w Krakowie. Codzienne relacje i rozmowy z zaproszonymi gośćmi w TVP Kultura.

***

2.04.

EMISJA 22.45

32 Warszawskie Spotkania Teatralne w TVP Kultura (PREMIERA)

***

3.04.

EMISJA 20.20

Teatr Telewizji - Porozmawiajmy o życiu i śmierci, reż. Krystyna Janda

Bohaterami sztuki młodego, polskiego dramaturga, Krzysztofa Bizio są współcześni, przeciętni ludzie, żyjący gdzieś w Polsce, obok nas. Ludzie bez zasad, moralności, niezdolni do odczuwania uczuć wyższych. Trzy postaci: Matka, Ojciec i Syn, w codziennym życiu posługujący się głównie kłamstwem, zdradą i nielojalnością, czują się bardzo samotni i tęsknią za wielką miłością. Sceny z ich nieciekawego życia zostają zderzone ze scenami pasyjnymi. Męczeństwo Jezusa Chrystusa, poniesione dla odkupienia win ludzkich jest mocnym i kontrowersyjnym zabiegiem interpretacyjnym...

EMISJA 21.50

32 Warszawskie Spotkania Teatralne

***

4.04.

EMISJA 18.55

Dokument muzyczny - Maria Callas, reż. Philippe Truffault (2008)

Film dokumentalny o wybitnej greckiej śpiewaczce operowej Marii Callas. Prezentuje fragmenty dwóch wspaniałych występów słynnej divy operowej. W pierwszej części przenosimy się do roku 1965 - Maria Callas występuje w Paryżu, towarzyszy jej Orchestre National de l' ORTF pod dyrekcją George'a Pretre. Jest to jeden z jej ostatnich występów, w tym czasie śpiewaczka miała już duże problemy ze swoim głosem i ograniczała aktywność zawodową. Artystka śpiewa trzy arie: "Adieu notre petite table..." (Jules Massenet "Manon"), "Ah non credea..." (Vicenzo Bellini "Lunatyczka") oraz "Oh mio babbino caro..." (Giacomo Puccini "Gianni Schicchi"). W drugiej części cofamy się do 19 stycznia roku 1958 - paryskiego debiutu śpiewaczki. Przedstawienie zakończyło się wielkim sukcesem, śpiewaczka w pełni zrehabilitowała się za wcześniejsze niepowodzenie w Rzymie, kiedy to zeszła ze sceny po pierwszym akcie "Normy" Vicenzo Belliniego. W Operze Paryskiej przy akompaniamencie Orchestre et Choeurs du Theatre National de l' Opera de Paris pod batutą Georges'a Sebastiana artystka wykonała: arie Vicenzo Belliniego "Casta diva" i "La Cabaletta ("Norma"), arie Giuseppe Verdiego - "Aria" i "Miserere" ("Trubadur") oraz arię Gioachino Rossiniego "Une voce poco fa..." ("Cyrulik Sewilski").

***

8.04.

EMISJA 14.15

Byłam przy tym. Olga Lipińska

Olga Lipińska powraca w TVP Kultura. Specjalnie na nasze zaproszenie co niedzielę Olga Lipińska, twórczyni słynnego "Kabareciku", w rozmowie z Grzegorzem Chlastą, dziennikarzem radia TOK FM (pierwszy raz w TVP Kultura), wspomina dawne programy telewizyjne, aktorów, prezenterów z którymi pracowała i zaprasza specjalnych gości.

Olga Lipińska do telewizji trafiła w 1959 roku, jako 18-latka. Pracowała jako goniec, pisała scenki do filmów, grała również drobne role w spektaklach Konrada Swinarskiego. W 1965 roku skończyła wydział reżyserski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Ale już wcześniej reżyserowała spektakle Studenckiego Teatru Satyryków. Zanim zajęła się telewizyjnym kabaretem, wystawiała w Teatrze Telewizji dzieła Sofoklesa, Słowackiego, Fredry i Brechta. Reżyserowała festiwale w Opolu i Famę w Świnoujściu. Potem było 10 odcinków kabaretu "Gallux Show" od 1970 roku. Lipińska stworzyła w jego ramach wystawne widowiska rozrywkowe, w których piosenki sąsiadowały z zabawnymi scenkami kabaretowymi. Początkowo program składał się z przebojów muzyki rozrywkowej - przeważnie francuskich - połączonych konferansjerką Andrzeja Zaorskiego. Stopniowo pojawiały się też inscenizowane skecze, w których aktorzy kreowali charakterystyczne postacie. Ci sami aktorzy w latach siedemdziesiątych przeszli do Kabareciku Olgi Lipińskiej wraz z granymi przez siebie postaciami. To właśnie ten program zapewnił Oldze Lipińską największą popularność. Półgodzinny program prezentował absurdalny humor w wykonaniu stałej grupy aktorów. Role kreowane przez nich w Kabareciku na dobre wpisały się w pamięć widzów, jak schizofreniczny prezenter Pan Piotruś - Piotr Fronczewski, Jan Kobuszewski - Pan Janeczek czy Siostry Sisters - Barbara Wrzesińska i Krystyna Sienkiewicz.

W ramach cyklu "Byłam przy tym" nie tylko zobaczymy fragmenty legendarnego Kabareciku, ale też będziemy wspominać atmosferę panującą przy Woronicza w pierwszych latach tworzenia telewizji. Pojawią się słynni prezenterzy tamtych lat, m.in. Edyta Wojtczak oraz archiwalne nagrania gwiazd teatru i filmu, wśród nich Kazimierza Rudzkiego, Ludwika Sempolińskiego czy Barbary Krafftówny.

--------

EMISJA OD 17.10

Niedziela z Jerzym Stuhrem

Cotygodniowy blok popołudniowy, którego bohaterem jest wybitny twórca polskiej kultury, emitowany od początku istnienia TVP Kultura. Na program składają się rozmowy z artystą oraz z zaproszonymi przez niego gośćmi, a także prezentacja jego twórczości (filmów, koncertów, spektakli teatralnych). Gościem tego wydania "Niedzieli z" jest wybitny polski aktor Jerzy Stuhr.

***

9.04

EMISJA 18.35 (PREMIERA)

Andrea Bocelli w Central Parku - koncert, reż David Horn

Koncert Adrei Bocellego z Cantral Parku w Nowym Jorku z akompaniamentem nowojorskiej orkiestry symfonicznej, pod batutą Alana Gilberta. U boku wybitnego włoskiego tenora wystąpili: Celine Dion, Tony Bennett i Bryn Terfel. Artysta zaśpiewał wiele znanych, światowych przebojów i arii operowych: La donna e mobile, I pescatori di perle (Duet), "E lucevan le stelle" i "Te deum" (Tosca), "O soave fanciulla" (La Boheme), "Brindisi", "Funiculi funicular", "O sole Mio", "Volare", "New York, New York", "Amazing grace 8", "Time to say Goodbye", "Nessun Dorma", "La forza del destino" (Ouverture), "Candide" (Ouverture).

***

10.04.

EMISJA 20.20

Teatr Telewizji - Lorenzaccio, reż. Agnieszka Holland, Laco Adamik (1978)

Inscenizacja dramatu Alfreda de Musseta w reżyserii Agnieszki Holland z Jerzym Stuhrem w roli głównej. Musset odwołał się do starych kronik, przedstawiając burzliwe dzieje XVI - wiecznej Florencji, grę sił republikańskich i najmożniejszych rodów arystokratycznych, walkę o władzę w księstwie i pozycję wewnątrz klanu, dworskie intrygi, także z udziałem książąt kościoła. Z tego samego źródła autor zaczerpnął historyczne wątki dotyczące Lorenza de Medici, który w 1537 roku doprowadził do zamachu na życie księcia Florencji i swego krewniaka, Aleksandra de Medici.

11.04.

----

EMISJA 19.00 (1)

Dokument muzyczny - Enrico Caruso: Głos stulecia, reż. Peter Rosen (1998)

Film dokumentalny o Enrico Caruso. Autorzy skupili się przede wszystkim na ciemnych stronach życia artysty - opisują jego romanse z siostrami Adą i Reną, małżeństwo z amerykanką Dorothy Park Benjamin, aresztowanie po oskarżeniu przez pewną kobietę o niemoralne zachowanie w Central Parku w Nowym Jorku. Obecna są także, wątki kontaktów Caruso z włoskimi imigrantami w USA, w szczególności z mafiosami z "Czarnej Ręki". Celem autorów nie jest deprecjonowanie dorobku artysty, lecz pokazanie jego życia od innej strony. Nagrania Enrico Caruso wciąż doskonale się sprzedają. Najpewniej dlatego, że jego śpiew płynął prosto z serca, jako o artyście powiedział Luciano Pavarotti.

---

EMISJA 20.20 (PREMIERA)

22 opery Mozarta - Uprowadzenie z Seraju

TVP Kultura przedstawia cykl 22 opery Mozarta. Realizacje telewizyjne oper powstały podczas festiwalu operowego w Salzburgu w 2006, gdzie w ciągu 6 tygodni wystawiono wszystkie sceniczne dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta. Salzburski projekt Mozart22 był unikalny w skali naszego wieku ze względu na swój rozmach oraz ilość nagrań zrealizowanych w tak krótkim czasie.

***

15.04.

EMISJA OD GODZ. 17.20

Niedziela z Hybrydami

Twórczość legendarnego warszawskiego kabaretu obchodzącego 55-lecie istnienia będzie motywem przewodnim kolejnej Niedzieli z w TVP Kultura.

***

17.04.

EMISJA 20.20

Teatr telewizji - Mieszczanin szlachcicem, reż. Jerzy Stuhr (1994)

Telewizyjna wersja przedstawienia przygotowanego przez Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Z postacią mieszczanina, popisowo zmierzył się Jerzy Stuhr w towarzystwie młodych aktorów. Sztukę napisał Molier na zamówienie króla Ludwika XIV. Autor, już zmęczony życiem i wcześniejszymi bojami z cenzurą o "Świętoszka" i "Don Juana", zamierzał napisać naprędce jakąś zgrabną błahostkę. Nieokrzesany i próżny plebejusz, posiadłszy wszystko, co człowiek jego stanu może zdobyć, pragnie teraz zrealizować swoje wielkie marzenie o szlachectwie. Mimo woli staje się łatwym celem dla różnych pięknoduchów i wydrwigroszy, którzy pochlebstwami rozbudzają ambicje, a skrycie szydzą z poczciwca. Sam Molier zdaje się bronić biedaka. Zamiast gorzkiej satyry, tak charakterystycznej dla innych jego utworów, częściej stosuje uśmiech. Naiwność pana Jourdain i jego uwielbienie dla wszystkiego, co pachnie tytułem, są wręcz rozczulające. Głównym celem zabiegów bohatera stają się właściwy strój i piękne słówka, czyli pozory. Wystawia się na pośmiewisko sądząc, że właśnie te zalety wprowadzą go do wymarzonej sfery. Obserwując jego poczynania, widzowie bawią się znakomicie. Lecz śmiejąc się, mają też okazję zastanowić się, czy tytułowy mieszczanin istnieje już tylko w komedii Moliera.

***

18.04

EMISJA 19.05

Dokument muzyczny - Los kastratów, reż. Stefan Schneider, Cristina Trebbi (2011)

Film dokumentalny poświęcony operze. Mezzosopran, Cecilia Bartoli prezentuje repertuar kastratów w swoim albumie Sacrificium The Art of the Castrati. Jest znawcą koloratury barokowej. W filmie prezentuje utwory największego mistrza wśród kastratów, Farinellego, przeplatane informacjami wyjaśniającymi fenomen kastratów, z medycznej, historycznej i socjologicznej strony.

EMISJA 20.20

Gala z okazji 120-lecia otwarcia Carnegie Hall w Nowym Jorku, reż. Brian Large (2011)

Koncert galowy z okazji 120 rocznicy otwarcia słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku, zarejestrowany 5 maja 2011 roku. Występują nowojorscy filharmonicy pod batutą Alana Gilberta oraz specjalni goście: pianista Emanuel Ax, wiolonczelista Yo - Yo Ma, skrzypek Gil Shaham oraz uznana aktorka i śpiewaczka Audra McDonald. W repertuarze Koncert Potrójny C dur na fortepian skrzypce i wiolonczelę Ludwiga van Beethovena, wybór piosenek Edwarda Kennediego "Duke'a" Ellingtona ("Solitude", "Sophisticated Lady", "On a Turquoise Cloud", "It Don't Mean a Thing if it Ain't Got That Swing"), Uwertura Koncertowa "Karnawał" Antonina Dvoraka oraz "An American in Paris" George'a Gershwina. Carnegie Hall to jedna z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie. Jej budowę rozpoczęto 13 maja 1890 roku, oficjalne otwarcie nastąpiło 5 maja 1891 roku, kiedy to orkiestra pod dyrekcją Piotra Czajkowskiego zagrała m.in. "Marsz Słowiański". Przez 120 lat jej istnienia występowali tam najwięksi mistrzowie ze świata muzyki poważnej i rozrywkowej (w tym polski zespół rockowy "Budka Suflera").

***

25.04

EMISJA 18.30

Dokument muzyczny - Portrait Edita Gruberova - The Art Of Belcanto, reż. Stefan Pannen, Claus Wischmann (PREMIERA)

Film dokumentalny o Edycie Gruberovej. Edita Gruberova to słowacka śpiewaczka operowa, śpiewa rzadkim sopranem koloraturowym. Urodziła się 23 grudnia 1946 roku w Bratysławie i mimo że jej matka była Węgierką, a rodzina ojca przybyła z Niemiec, uważa się za Słowaczkę. Uczyła się w Akademii Teatralnej w Bratysławie pod kierunkiem Marii Medveckiej. W czasie studiów śpiewała także w popularnych zespołach wykonujących muzykę ludową.

***

29.04.

EMISJA 10.20

Dokument tygodnia - Gdy królowały gwiazdy, reż. Stanisława Grabowski (1975 r.)

Film przedstawiajacy najpopularniejsze gwiazdy polskiego kina lat 1930 - 1939. Opowieść o wielkich gwiazdach polskiego kina międzywojennego. O swoich artystycznych dokonaniach i atmosferze, panującej w przedwojennym światku filmowym, mówią jego luminarze: Jadwiga Andrzejewska, Helena Grossówna, Jadwiga Smosarska, Tadeusz Białoszczyński, Ludwik Sempoliński, Elżbieta Barszczewska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji