Artykuły

Francja. Sympozium o teoriach i dziedzictwie Craiga i Kantora

W Institut International de la Marionnette w Charleville-Mézieres rozpoczynana się dzisiaj międzynarodowa konferencja "Nadmarionety i manekiny - Craig, Kantor i ich współczesne dziedzictwo."

Sympozjum poświęcone jest koncepcjom aktorskim w teatrze, które proponowali Edward Craig i Tadeusz Kantor.

W programie, oprócz wystąpień i referatów, przewidziano również pokazy spektakli teatralnych. Otwarta zostanie także wystawa prezentująca rękopisy i szkice Edwarda Craiga z kolekcji Institut International de la Marionette.

Jednym z wydarzeń konferencji będzie pokaz filmu autorstwa Marie Vayssire i Stéphana Noty "1+1=0. Bardzo krótka lekcja Tadeusza Kantora.

Nie jest to bezpośrednia rejestracja spektaklu ani dokumentacja video, lecz próba ukazania twórczości Tadeusza Kantora, jego kariery oraz koncepcji teatru.

Główną oś filmu stanowi pisane świadectwo uczestnictwa w warsztatach Tadeusza Kantora w Charleville-Mézieres w 1988. Jedna z aktorek, Marie Vayssiére, prowadziła przez cały czas pracy z Tadeuszem Kantorem notatki, w których zawarła szczegółowy opis pracy artysty oraz relację z rozmów z nim.

Przytoczone w filmie notatki z zeszytu odczytywane są przez ich autorkę.

Film wzbogacony został również o rozmowy z innymi uczestnikami warsztatów prowadzonych przez Tadeusza Kantora, w efekcie których powstał cricotage "Bardzo krótka lekcja".

Po zakończeniu warsztatu, Marie Vayssiére została zaproszona przez Tadeusza Kantora do udziału w spektaklu Teatru Cricot 2 "Nigdy tu już nie powrócę", w którym wystąpiła podczas Festival d'Automne w Paryżu. Marie Vayssiére zagrała również w ostatnim spektaklu Teatru Cricot 2 "Dziś są moje urodziny". Członkiem zespołu była przez 5 lat.

Film Vayssiére i Noty pokazuje Tadeusza Kantora podczas pracy, objaśniającego szczegółowo grę każdego z uczestników. Pokazuje również rozwój idei przestrzeni cricotage'u, świateł, kostiumu, muzyki w trakcie pracy Tadeusza Kantora nad "Bardzo krótką lekcją".

Pokaz filmu: sobota 17 marca, 14:00 w Mediatheque Voyelles, Charleville-Mézieres.

Więcej informacji o konferencji oraz szczegółowy plan wystąpień i wszystkich wydarzeń towarzyszących znajduje się na stronie: http://www.marionnette.com/fr/News/11

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji