Artykuły

Trójmiasto. Wystawa i happening na Dzień Teatru

Wtorek, 27 marca to 51. Międzynarodowy Dzień Teatru. Artyści sceniczni świętować będą także w Trójmieście. Orędzie z tej okazji napisał amerykański aktor John Malkovich.

We wtorek w samo południe w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk-Oliwa ul. Wita Stwosza 53) otwarta zostanie wystawa "Hebanowski - wizjoner, artysta, reżyser", poświęcona wybitnemu twórcy teatralnemu, wieloletniemu kierownikowi artystycznemu Teatru Wybrzeże, reżyserowi pracującemu też m. in. w Operze Bałtyckiej, tłumaczowi tekstów antycznych. W trakcie wernisażu odbędzie się spotkanie, poświęcone temu artyście, które poprowadzi teatrolog prof. Jan Ciechowicz.

W Teatrze Muzycznym im. Baduszkowej w Gdyni o godz. 19.05 odbędzie się happening artystyczny "Budzenie Ducha Nowej Sceny", połączony ze zwiedzaniem budynku. A w Teatrze Znak (Gdańsk, CH Manhattan, ul. Grunwaldzka 82) o godz. 20 będzie można obejrzeć przygotowaną specjalnie z okazji MDT prezentację Teatru Forum, czyli eksperymentalna realizacja z pogranicza teatru społecznego i happeningu w wykonaniu uczniów Gdańskiej Szkoły Artystycznej.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przygotowane zostało także wydarzenie ogólnopolskie, ale z trójmiejskim akcentem. Na stronie internetowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego (www.nina.gov.pl) obejrzeć będzie można 27 marca przez całą dobę za darmo rejestracje siedmiu głośnych spektakli z ostatnich lat. Wśród nich znajdzie się "H." w reżyserii Jana Klaty, czyli wyśmienita adaptacja "Hamleta" Williama Szekspira, której premierę w 2004 roku na terenie Stoczni Gdańskiej przygotował Teatr Wybrzeże.

Imprezy i uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Teatru zwykle odbywają się nie tylko 27 marca. W ostatni weekend, właśnie z tej okazji, Teatr Wybrzeże przygotował kolejne Dni Otwarte, w trakcie których można było zajrzeć za kulisy Teatru przy Targu Węglowym i Sceny Kameralnej w Sopocie. A w poniedziałek 2 kwietnia, w trakcie uroczystej gali, wręczone zostaną doroczne nagrody teatralne marszałka województwa pomorskiego oraz nagrody teatralne miasta Gdańska.

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Co roku z okazji tego święta znani twórcy sceniczni przygotowują swoje orędzie. Jest ono odczytywane na wszystkich wydarzeniach teatralnych tego dnia oraz na imprezach zorganizowanych z okazji MDT w inne dni niż 27 marca. Tegoroczne orędzie napisał Amerykanin John Malkovich - hollywoodzki gwiazdor, ale też uznany aktor sceniczny.

***

John Malkovich

Orędzie międzynarodowe

Czuję się zaszczycony prośbą, jaką skierował do mnie działający przy UNESCO Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, o wygłoszenie orędzia z okazji 50. rocznicy Światowego Dnia Teatru. Pragnę skierować kilka myśli do wszystkich moich znajomych i nieznajomych towarzyszy w pracy teatralnej.

Niech wasze dzieła będą ważne i oryginalne. Niech będą głębokie, wzruszające, niepowtarzalne i niech skłaniają do refleksji. Niech wspierają nas w rozważaniach nad tym, co znaczy być człowiekiem, i niech w tych rozważaniach znajdzie się wiele serca, szczerości i wdzięku. Obyście przezwyciężali przeciwności losu, cenzurę, ubóstwo i nihilizm, z jakimi wielu z was z pewnością przyjdzie się zmierzyć. Bądźcie obdarzeni talentem i dyscypliną, które pozwolą wam mówić o biciu ludzkiego serca w całej jego złożoności, jak również pokorą i ciekawością, by uczynić z tego dzieło swojego życia. I niech to, co jest w was najsilniejsze - bowiem zdoła tego dokonać tylko to, co w was najsilniejsze, i to zaledwie w bardzo rzadkich i krótkich chwilach - nada formę temu najprostszemu z pytań: "jakie jest nasze życie?".

Powodzenia!

John Malkovich (tłumaczenie Tomasz Wierzbowski)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji