Artykuły

Warszawa. Wystawa fotografii Ireny Jarosińskiej "Warszawski ferment"

Fotografie zniszczeń powojennej Warszawy i odbudowującego się miasta oraz zdjęcia ikon ówczesnej polskiej kultury m.in. Mirona Białoszewskiego, Sławomira Mrożka i Krzysztofa Komedy znajdą się na wystawie fotografii Ireny Jarosińskiej w Domu Spotkań z Historią.

Wystawa, która będzie dostępna dla zwiedzających od 11 kwietnia, jest okazją do przypomnienia sylwetki znakomitej polskiej fotoreporterki i dokumentalistki istotnych wydarzeń z życia warszawskiej bohemy artystycznej lat 50. i 60. XX wieku.

"Warszawski ferment" to opowieść o powojennej Warszawie - o miejscach, takich jak Galeria Krzywe Koło czy Teatr Białoszewskiego, które bezpowrotnie zniknęły z kulturalnej mapy stolicy i związanych z nimi twórcach. Wśród portretowanych przez Jarosińską osób znalazły się takie ikony współczesnej polskiej kultury jak poeta Miron Białoszewski, malarz Henryk Stażewski, dramatopisarz Sławomir Mrożek czy kompozytor Krzysztof Komeda.

- Archiwum Ireny Jarosińskiej znajduje się w zbiorach Ośrodka KARTA, w naszym Archiwum Fotografii. Z tej ogromnej kolekcji, liczącej 40 tys. klatek negatywów, wybraliśmy 30 zdjęć. Dotyczą one głównie Warszawy i z jednej strony pokazują architekturę miejsca, a z drugiej - świat artystyczny, w którym się obracała fotografka. Chcieliśmy pokazać w przekroju całą twórczość Ireny Jarosińskiej, która jest naprawdę obszerna - opowiadała PAP kuratorka wystawy Joanna Łuba-Wróblewska z Ośrodka KARTA, współorganizatora ekspozycji.

Koncepcja wystawy - jak zaznaczyła - nawiązuje do niezrealizowanych planów samej fotografki, która w połowie lat 90., przed śmiercią, pracowała nad wystawą "Warszawa - ludzie i miasto, 1945-1989". - Jednak po jej śmierci w zapomnienie popadła nie tylko koncepcja ekspozycji, ale też spuścizna autorki. Zdjęcia pozostały w jej pracowni, przejętej przez innego fotografa. Po jego śmierci jego córka robiąc porządki znalazła pudła z negatywami i odbitkami zdjęć Jarosińskiej i skontaktowała się z nami - relacjonowała Łuba-Wróblewska.

- Przygotowując się do wystawy rozmawiałyśmy ze znajomymi Ireny Jarosińskiej i to była taka trochę praca detektywistyczna, bo twardych faktów z jej życia miałyśmy mało i na jej obraz złożyły się wspomnienia fotografów, z którymi pracowała i znajomych. Wspominali ją jako osobę dynamiczną i bardziej jako artystkę niż fotografkę, jako część świata, który uwieczniała. Artyści, których fotografowała byli w większości jej przyjaciółmi np. Miron Białoszewski napisał tekst do dwóch jej ekspozycji indywidualnych, które wystawiała w Galerii Krzywe Koło - mówiła kuratorka.

Na fotografiach możemy zobaczyć m.in. artystów Teatru Osobnego Mirona Białoszewskiego i publiczność zgromadzoną na przedstawieniach, wśród której znalazł się np. Krzysztof Komeda. Jarosińska dokumentowała także powojenną Warszawę, ruiny domów i kamienic m.in. przy ul. Grzybowskiej, na zdjęciach znalazła się także panorama stolicy widziana z perspektywy plaży po stronie praskiej, a także nowo wzniesiony Pałac Kultury i Nauki.

Irena Jarosińska (1924-1996) rozpoczęła pracę zawodową w 1950 r. Pracowała dla czasopism ilustrowanych takich jak "Świat" i "Polska". Jej fotoreportaże publikowane na łamach pism były często samodzielnymi opowieściami o rzeczywistości PRL. Dużą część twórczości poświęciła fotografowaniu środowiska artystycznego, z którym była związana. Portretowała znajdujących się poza oficjalnym obiegiem kulturalnym malarzy, poetów, krytyków literackich i muzyków w kameralnych przestrzeniach i prywatnych mieszkaniach.

W latach 70. Jarosińska skupiała wokół siebie grono młodych fotografów organizując nieformalny "uniwersytet fotograficzny". Inspirowała też wiele wydarzeń artystycznych, w jej pracowni gromadzili się i wystawiali swoje prace twórcy zajmujący się różnymi dziedzinami sztuki.

Wystawa "Warszawski ferment" będzie czynna do 30 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji