Artykuły

Prorocza trylogia Słobodzianka

Tadeusz Słobodzianek stał się twórcą szeroko komentowanym i obecnym w medialnym krwioobiegu. Czy literackie zamknięcie jego wierszalińskiej trylogii, spotka podobne zainteresowanie co dramat o bolesnych relacjach polsko- żydowskich? Zbiór dramatów "Śmierć proroka" anonsuje w kulturze online ŁB.

Zanim zaczął pisać sztuki, sam był teatralnym recenzentem. Póżniej pracował jako reżyser i kierownik literacki na scenach całej Polski.

Największy sukces przyniosła mu jednak... książka. Opublikowana przez słowo/obraz terytoria "Nasza klasa", w 2010 roku zdobyła nagrodę Nike. Tadeusz Słobodzianek stał się twórcą szeroko komentowanym i obecnym w medialnym krwioobiegu. Czy literackie zamknięcie jego wierszalińskiej trylogii, spotka podobne zainteresowanie co dramat o bolesnych relacjach polsko- żydowskich?

Wierszalin to magiczne słowo, odnoszące się wspólnoty religijnej, która działała na białostocczyźnie w I połowie XX wieku. Słobodzianek jest pasjonatem osobliwej kultury duchowej tego regionu. Jeszcze w 1991 roku ufundował na Supraślu Teatr Wierszalin. Wierszalińską tematykę podejmuje również wspomniana trylogia, której książkowa wersja trafi niebawem do księgarń.

Najwcześniej, bo w 1985 roku powstał "Car Mikołaj"; rzecz o Mikołaju Regisie, cudem ocalałym rosyjskim monarsze, który znalazł się akurat pośród wierszalińskiej wspólnoty. Następną utworem był "Prorok Ilja" (1992), inspirowany fascynującą historią Eliasza Klimowicza, samozwańczego profety wieszczącego koniec świata. W ubiegłym roku Słobodzianek zwieńczył trylogię "Śmiercią proroka", w której religijne wieszczenia zastępuje świecki fanatyzm stalinizmu.

Wszystkie trzy dramaty wejdą do zawartości książki "Smierć proroka i inne historie o końcu świata". Premiera publikacji zbiega się z ważną sceniczną adaptacją "Proroka Iliji", na deskach stołecznego Teatru Na Woli. Odpowiada za nią słowacki reżyser Ondrej Spiśak, wcześniej współpracujący ze Słobodziankiem przy inscenizacji "Naszej klasy". Rolę główną kreuje tu Andrzej Seweryn.

Książkową edycję trylogii wierszalińskiej firmuje Wydawnictwo Czarne. Premiera - 10 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji