Artykuły

Kraków. Prawdziwie teatralny weekend

Polska prapremiera "Obcego". Szkolą żony w "Słowackim". "Révérence" uczci Międzynarodowy Dzień Tańca. Wracając do moich baranów. Woody Allen w Barakah. Wielki Finał STUK FAMA. Solski dla Gaertner i Przegląd Patriotyczny

Polska prapremiera "Obcego"

W piątek o godz. 19 na Scenie Miniatura w Teatrze im. Słowackiego czeka nas premiera sztuki "Obcy" wg Alberta Camusa w adaptacji scenicznej Tomasza Śpiewaka oraz Anny Smolar, która zarazem wyreżyserowała spektakl. Będzie to zarazem polska prapremiera teatralna "Obcego".

Nie będzie to jednak wierna adaptacja powieści, która powstała na motywach relacji z prawdziwego procesu przypadkowego zabójcy. Zabójcy, który nie zapłakał na pogrzebie matki, co stało się punktem zwrotnym akcji. W zapowiedzi dowiadujemy się więcej o koncepcji spektaklu "Autor stworzył pierwszoosobową narrację skazanego na śmierć, którego proces staje się karykaturą instrumentów prawnych. Meursault zostaje skazany nie dlatego, że zabił, ale dlatego, że udowodniono mu nieadekwatną reakcję na śmierć matki. Spektakl odwraca perspektywę zawartą w książce. Znajdujemy się na sali sądowej, gdzie przesłuchiwany jest nie Meursault, bohater egzystencjalistyczny, lecz "M. spod Algieru". Jego pierwszoosobowa narracja jeszcze nie powstała. Zeznania, retrospekcje, wizja lokalna, ślady, dowody, narzędzia zbrodni, fakty. Mnożą się teatralne konwencje - techniki dochodzenia do prawdy. Jest M., jest instytucja wymiaru sprawiedliwości, nie ma jeszcze literackiego świadectwa Camusa. Jego język powstaje dopiero na naszych oczach".

Anna Smolar, która wyreżyserowała spektakl, zwraca w tej sztuce uwagę na problem permanentnego osądzania: "Jak możemy całe funkcjonowanie zbiorowości opierać na moralności? Staramy się pokazać pewną dwuznaczność, bezradność, a nawet czułość. Ocenianie nie zawsze musi być negatywne, może być pokierowane dobrymi intencjami. Staramy się, żeby widz nigdy nie zapominał o tym, że Meursault zabił". Uwagę widza poza występami performerów prawdopodobnie przykuje niestandardowa gąbczasta powierzchnia, po której poruszają się bohaterowie. Wprowadza ona poniekąd w sterylny świat sali sądowej, ale równocześnie ma stanowić pomost do natury.

Głównego bohatera, Meursaulta, zagra Grzegorz Mielczarek, którego bronić będzie adwokat - Agnieszka Judycka. W prokuratora wcieli się Radosław Krzyżowski, a dziennikarza zagra Marcin Sianko. W roli performerów zobaczymy Rafała Sadowskiego i Dominikę Bednarczyk. Muzykę opracował Jan Duszyński, a scenografię i kostiumy przygotowała Anna Met.

**

Szkolą żony w "Słowackim"

W Teatrze im. Słowackiego w piątek (27.04) o godz. 19 możemy oglądać gościnny spektakl Teatru Polskiego z Warszawy. Molierowską "Szkołę żon" w przekładzie Bohdana Korzeniewskiego wyreżyserował Jacques Lassalle.

Sztuka opowiada o perypetiach Arnolfa, konserwatywnego bogacza, który nie chcąc narażać się na niebezpieczeństwa wynikające z małżeństwa (chociażby groźbę zdrady), postanawia ożenić się ze swoją wychowanką Agnieszką. Misterny plan wychowawczy, uwzględniający nawet izolację niewiasty od świata, nie przebiega bez zakłóceń. Plany Arnolfa krzyżuje przyjazd syna przyjaciela - Horacego. Młodzieniec ze wzajemnością zakochuje się w Agnieszce

Reżyser w swojej sztuce zwraca uwagę na trzy zagadnienia - konserwatyzm, religię i sytuację kobiet. W rolach głównych zobaczymy Annę Cieślak oraz Andrzeja Seweryna. W pozostałych rolach występują: Piotr Bajtlik, Dominik Łoś, Ewa Makomaska, Mariusz Wojciechowski, Antoni Ostrouch oraz Krzysztof Kumor.

***

"Révérence" uczci Międzynarodowy Dzień Tańca

W niedzielę po raz 30. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. W tym roku przesłanie z tej okazji wygłosił belgijski tancerz i choreograf tańca współczesnego - Sidi Larbi Cherkaoui, a brzmi ono: "Świętujcie niekończącą się choreografię życia". W Krakowie o święcie pamiętała Opera Krakowska, która specjalnie z tej okazji przygotowała galę baletową "Révérence" pod kierownictwem artystycznym Katarzyny Aleksander-Kmieć i Eleny Korpusenko. Gala odbędzie się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Tańca, czyli w sobotę o godz. 18.30.

W zapowiedzi czytamy więcej o artystach, którzy wystąpią przed publicznością: "W naszej gali wystąpią tancerze z kraju i z zagranicy. Swoje umiejętności zaprezentują soliści dwóch znakomitych zespołów baletowych ze Słowacji - Teatru w Koszycach oraz Teatru Narodowego w Bratysławie. Oprócz występu Baletu Opery Krakowskiej zobaczymy tancerzy z Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Kieleckiego Teatru Tańca. Występom artystów zawodowych towarzyszyć będzie pokaz adeptów sztuki tańca - uczniów Szkoły Baletowej w Bytomiu i Studia Baletowego Opery Krakowskiej. Różnorodność stylów, technik, poetyk - wieczór radości i piękna - ukłon wobec tych, którzy uprawiają i kochają taniec".

***

Wracając do moich baranów

Cotygodniowe spotkanie w Krakowskim Salonie Poezji w Teatrze im. Słowackiego będzie tym razem poświęcone poetom Piwnicy pod Baranami. W niedzielę o godz. 12 przy okazji promocji książki "Wracając do moich baranów" Janusza R. Kowalczyka odbędzie się spotkanie z udziałem: Włodzimierza Dulemby, Krzysztofa Janickiego, Janusza R. Kowalczyka, Andrzeja Pacuły, Marka Pacuły, Andrzeja Słabiaka oraz Jerzego Święcha. Wstęp wolny.

***

Woody Allen w Barakah

"Wszechświat jest tylko przelotną ideą w umyśle Boga - to nieprzyjemna myśl, zwłaszcza dla kogoś, kto wpłacił pierwszą ratę na dom" - napisał w jednym ze swych opowiadań Woody Allen. Teatr Barakah zaprasza na dramatorium, na którym zostaną przedstawione wybrane opowiadania z tomów "Czysta anarchia" i "Obrona szaleństwa". Pierwszą okazję do spotkania się z twórczością amerykańskiego reżysera mamy już dzisiaj o godz. 19. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 6 maja. Czytają: Małgorzata Brożonowicz-Sienkiewicz, Małgorzata Zawadzka, Jan Mancewicz, Franciszek Muła. Wstęp wolny.

***

Wielki Finał STUK FAMA

W teatrze Groteska w niedzielę o godz. 19 odbędzie się finał konkursu STUK FAMA 2012 - Studenckie Talenty Uczelni Krakowskich organizowanego przez Groteskę oraz Zrzeszenie Studentów Polskich. Wśród finalistów znaleźli się: Mango Collective, Petite Illusion, Maja Starakiewicz, Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą, Dominik Plebanek, Cheap Tobacco oraz Czteropak. O wyborze laureata zadecydują internauci oraz jury w składzie: Alicja Sawicka, Andrzej Talkowski, Jakub "Żmij" Zielina, Adam Grzanka, Marcin Ochmański i Mariusz Chybiorz. Główną nagrodą jest udział w Międzynarodowym Kampusie Artystycznym w Świnoujściu w lecie 2012r. Wstęp wolny za okazaniem wejściówek.

***

Solski dla Gaertner i Przegląd Patriotyczny

Kilka miesięcy temu wystartował cykl koncertów Tarnowskiego Teatru im. Solskiego pt. "Solski o ". W niedzielę nowa odsłona spotkania poświęcona będzie pomocy artystce - kompozytorce Katarzynie Gaertner, której kilka tygodni temu doszczętnie spłonął dom razem z całym dorobkiem życia. Straty szacowane są na 3,5 mln zł. W niedzielnym koncercie wystąpią aktorzy Tarnowskiego Teatru, którzy wykonają utwory z muzyką Katarzyny Gaertner. Usłyszymy takie utwory, jak: "Uchowaj nas, Panie", "Hej Hanno", "Wielka woda", "Czekałem na Ciebie", "Chłopak z drewna", "Małgośka" i inne. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na pomoc w odbudowie domu artystki. Więcej informacji o koncercie i inicjatywie na stronie teatru.

Natomiast w czwartek o godz. 16 na Dużej Scenie w teatrze odbędzie się XIII Przegląd Poezji i Pieśni Patriotycznej organizowany przez Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół - Świat Pracy" w Tarnowie.

"Celem przeglądu jest nie tylko uświetnienie narodowego święta 3 maja, ale też propagowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych i ukazywanie piękna i wartości narodowej kultury" - czytamy w zapowiedzi. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji