Artykuły

Warszawa. Debata z udziałem Michaela Kazina i Janusza Głowackiego

We wtorek 15 maja o godz. 18.00 Krytyka Polityczna zaprasza do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat na debatę z udziałem Michaela Kazina i Janusza Głowackiego.

10-lat Krytyki Politycznej

Debata: Michael KAZIN - Janusz GŁOWACKI

15 maja o godz. 18.00, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, Warszawa

W maju "Krytyka Polityczna" obchodzi dziesiąte urodziny. Z tej okazji KP zaprosiła do Polski trzech wybitnych intelektualistów, autorów i redaktorów legendarnego amerykańskiego pisma "Dissent"-pisma lewicy, które od ponad półwiecza opisuje i współokreśla najważniejsze konflikty społeczne i debaty ideowe, starcia interesów i spory o wartości nie tylko za Oceanem.

Filozof i etyk Michael Walzer, filozof i aktywista miejski Marshall Berman oraz historyk Michael Kazin mówią i piszą o najważniejszych problemach współczesności-o etyce w dobie różnorodności i globalizacji, o demokracji i zaangażowaniu w dobie cynizmu, o więziach międzyludzkich i wolności jednostki w czasach atomizacji i kryzysu cywilizacji.

We wtorek 15 maja o godz. 18.00 zapraszamy do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat na pierwszą z urodzinowych debat z udziałem Michaela Kazina i Janusza Głowackiego. Prowadzenie: redaktor naczelny "Krytyki Politycznej" Sławomir Sierakowski. Będzie to jednocześnie premiera książki Michaela Kazina Amerykańscy marzyciele. Jak lewica zmieniła Amerykę, która ukazała się w Serii Historycznej Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

15 maja, godz. 18.00, Nowy Wspaniały Świat, Nowy Świat 63

debata tłumaczona symultanicznie

Debaty z naszymi gośćmi odbędą się także w Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie, Toruniu, Kijowie i Moskwie.

Michael Kazin

Amerykańscy marzyciele. Jak lewica zmieniła Amerykę

przekład: Michał Sutowski

wstęp: Agnieszka Graff

Książka Michaela Kazina to historia lewicy w Ameryce, prawie zupełnie nieznana w Polsce. Autor w przystępny sposób opowiada, jak "amerykańscy marzyciele" zmienili swój kraj. John Brown i abolicjoniści, Emma Goldman i sufrażystki, Eugene Debs i populiści, Martin Luther King i ruch praw obywatelskich, Allen Ginsberg i Nowa Lewica, Naomi Klein i alterglobaliści - ideały wolności i równości niesiono w Ameryce na różnych sztandarach. W imię Ojców Założycieli i Karola Marksa, amerykańskiego snu i oświeconego rozumu, z Bogiem i bez Boga - budowano instytucje i kręcono filmy, organizowano happeningi i pisano książki.

Bez politycznej władzy radykałowie w Stanach Zjednoczonych nie mieli nigdy szansy zostać tyranami. Mogli za to walczyć o poszerzenie przestrzeni "polityki tego, co możliwe", nie tępiąc przy tym swego utopijnego ostrza.

fragment książki

O AUTORZE

Michael Kazin (1948)-jeden z najwybitniejszych historyków Ameryki. Profesor Uniwersytetu Georgetown, badacz amerykańskich ruchów społecznych, współwydawca "Dissent", legendarnego pisma niekomunistycznej lewicy. Publikuje m.in. na łamach "New York Timesa" i "The Nation". Jest autorem takich książek jak A Godly Hero: The Life of William Jennings Bryan, Barons of Labor czy The Populist Persuation.

wstęp: Agnieszka Graff | tłumaczenie: Michał Sutowski | Seria Historyczna, t. 6 | gatunek: historia USA | tytuł oryginału: American Dreamers: How the Left Changed a Nation | projekt okładki: Marcin Hernas | ISBN 978-83-62467-51-8 | oprawa: miękka ze skrzydełkami | 165 x 238 | 400 stron | Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2012 | cena detaliczna: 49,90 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji