Artykuły

Wrocław. Rusza nowatorski projekt Passiniego

We wtorek 22 maja w Instytucie Grotowskiego rozpoczęła się pierwsza sesja projektu artystycznego-badawczego Pawła Passiniego, Elżbiety Rojek i Przemysława Wasilkowskiego "Dynamika metamorfozy". Wybrani spośród ponad 230 chętnych aktorzy zgłębią tajniki aktorskich metamorfoz w teatrze antycznym.

Nowatorski projekt "Dynamika metamorfozy" adresowany jest do aktorów, tancerzy oraz studentów kierunków artystycznych w wieku 20-35 lat. Od kwietnia autorzy projektu poszukiwali osób, które umieją pracować ze słowem, a także wyróżniają się sprawnością fizyczną oraz muzykalnością. Liczba chętnych przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Do Instytutu Grotowskiego spłynęło ponad 230 zgłoszeń! Chęć pracy z nominowanym do Paszportów Polityki Pawłem Passinim, Ewą Rojek oraz Przemysławem Wasilkowskim, wyrazili zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, z kraju oraz z zagranicy. Na podstawie zgłoszeń wybrano 40 uczestników, którzy zostali zaproszeni do Wrocławia na pierwszą sesję projektu. W trakcie spotkania, które potrwa od 22 do 30 maja, wyłoniony zostanie 12-osobowy zespół - współtwórców "Dynamiki metamorfozy".

Celem projektu jest rekonstrukcja warsztatu antycznego aktora na bazie starożytnych tragedii Eurypidesa. Wybrana podczas pierwszej sesji dwunastka aktorów będzie spotykać się podczas dziesięciodniowych sesji odbywających się raz na dwa miesiące. Uczestnicy zgłębią fenomen greckiego teatru i wyróżniającej go relacji aktor-chór-widz. Według twórców projektu, taki model teatru stwarza nowe narzędzia inscenizacyjne i dydaktyczne, które mogą zostać użyte we współczesnym teatrze. Aktorzy spróbują także zbadać rolę maski, będącej charakterystycznym rekwizytem teatru antycznego.

- W świetle dziesięcioletniej praktyki scenicznej, jak również przez pryzmat pracy nad materiałem źródłowym, metamorfoza jawi nam się jako kluczowy element greckiego teatru - mówi Paweł Passini, lider projektu. Oprócz niego, prace prowadzić będą aktorka i wokalistka Elżbieta Rojek oraz aktor Przemysław Wasilkowski, współpracownik Jerzego Grotowskiego w latach 1994-1999. Pracę zakończy spektakl, którego premierę zaplanowano na 2014 rok. Przewidziana jest także publikacja podręcznika, w którym znajdą się opis użytych metod, dokumentacja pracy oraz zapis doświadczeń prowadzących oraz uczestników.

Organizatorzy i współorganizatorzy projektu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, neTTheatre, Centrum Kultury w Lublinie, Instytut Badań Interdyscyplinarnych "Artes Liberales", Ośrodek Badań nad Tradycją Antyczną w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, Stowarzyszenie Artystów "Bliski Wschód".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji