Artykuły

Warszawa. Sławomir Pietras honorowym obywatelem

W tym roku do ich grona dołączą: prof. Witold Kieżun - powstaniec i więzień NKWD, Sławomir Pietras - były dyrektor Teatru Wielkiego, prof. Jerzy Regulski - współtwórca reformy samorządowej i Stanisław Wyganowski - były prezydent miasta.

Wczoraj ich kandydatury zaakceptowała Rada Warszawy. To najwyższy honor, który przyznaje co roku. 20 osób i trzy organizacje radni wyróżnili nagrodami m.st. Warszawy. Uroczystość odbędzie się na Zamku Królewskim, w święto stolicy poprzedzające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Przy uchwałach obowiązuje dyplomatyczny protokół: nie powinno być politycznej kłótni (bywają wyjątki) ani publicznej debaty nad kandydaturami. Zgłaszają je kluby polityczne w radzie i prezydent miasta. Ustalenia nie wychodzą poza kuluary, zaś głosowanie jest jednogłośnie. Mimo to wczoraj radny Andrzej Melak próbował przeforsować dodatkowo kandydaturę nieżyjącego od 92 lat ks. Ignacego Skorupki, który zginął w bitwie warszawskiej 1920 r. Podpierał się podpisami 600 mieszkańców miasta. Wyperswadowano mu, że wniosek nie spełnia wymogów formalnych.

W tym roku Hanna Gronkiewicz-Waltz wytypowała jednego ze swoich poprzedników w ratuszu. Stanisław Wyganowski był pierwszym prezydentem Warszawy po 1989 r. Nominację odbierał z rąk premiera Tadeusza Mazowieckiego. PO - prof. Jerzego Regulskiego "powszechnie uważanego za ojca odrodzonego samorządu". SLD przedstawił Sławomira Pietrasa, byłego dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Warszawskiej, a w latach 1991-95 Teatru Wielkiego. Tam, jak piszą autorzy wniosku, "rozpoczął proces sanacji - zarówno organizacyjnej, jak i artystycznej, otwierając drogę stołecznym solistom do najbardziej renomowanych teatrów muzycznych świata".

W tym roku PiS uhonorował tytułem prof. Witolda Kieżuna - po 1939 r. żołnierza podziemnego państwa polskiego, gdzie przybrał pseudonim "Wypad", powstańca oddziału "Harnaś", "dekorowanego osobiście przez dowódcę AK gen. Bora-Komorowskiego wojennym orderem Virtuti Militari". Po 1945 r. był więźniem obozów na terenie ZSRR i Polski.

Według politycznego klucza przyznano też nagrody miasta. Najliczniejsza PO zgłosiła 11 osób, m.in. ks. Wojciecha Drozdowicza, proboszcza parafii w Lesie Bielańskim, o. Andrzeja Kiełbowskiego, inicjatora remontu kościoła Jezuitów, poetkę i eseistkę Julię Hartwig, Joannę Rajkowską, autorkę palmy na ronda de Gaulle'a. Wśród ośmiu kandydatów PiS są Alicja i Zbigniew Gluzowie, twórcy ośrodka "Karta", aktor Jerzy Zelnik, ks. Bogdan Bartołd, proboszcz katedry św. Jana. SLD chce wyróżnić m.in. satyryka Ryszarda Marka Grońskiego i dziennikarza Jana Ordyńskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji