Artykuły

Warszawa. Spotkanie i spacer śladami Tadeusza Fijewskiego

13 czerwca Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza i Dom Spotkań z Historią zapraszają na kolejne spotkanie w cyklu "Warszawa Teatralna. Ludzie i zdarzenia" zatytułowane Tadeusz Fijewski. Z Powiśla na warszawskie sceny.

Gośćmi wieczoru będą: Marzena Kuraś, historyk teatru (Instytut Sztuki PAN), Natalia Fijewska-Zdanowska, Zuzanna Fijewska-Malesza oraz Agata i Marianna Fijewskie. Wstęp wolny.

Tadeusz Fijewski zaczynał jako statysta w Teatrze Polskim (z którym był związany aż do swojej śmierci w 1978 roku). Grał również w filmie, współpracował ze stołecznym Teatrem Malickiej i Teatrem Ateneum. Ukończył Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie. W czasie wojny współpracował z AK, był więźniem obozów jenieckich i koncentracyjnych, walczył w Powstaniu Warszawskim, był związany z teatrem powstańczym Leona Schillera. Po wojnie występował na wielu scenach, zagrał w około 50 filmach, popularność przyniosły mu role w Lalce, serialach Chłopi oraz Czterech pancerni i pies.

**

SPOTKANIE:

Tadeusz Fijewski. Z Powiśla na warszawskie sceny

13 czerwca(śr.) 2012, godz. 18.00

DSH (Karowa 20)

**

SPACER:

Śladami aktorskiego rodu Fijewskich

16 czerwca (sob.) 2012, godz. 12.00

Zbiórka przed Teatrem Polskim

W sobotę, 16 czerwca o godz. 12.00 zapraszamy na Spacer śladami aktorskiego rodu Fijewskich. Odwiedzimy miejsca, z którymi związana była aktorska rodzina Fijewskich, m.in. Teatr Ateneum. Spacer poprowadzi Anna Piotrowska, absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie. Wstęp wolny.

Tadeusz, Barbara i Włodzimierz Fijewscy oraz Maria Fijewskia-Dobrzyńska, urodzili się na robotniczym Powiślu, w rodzinie bez artystycznych tradycji, a wszyscy związali się z teatrem, filmem i sztuką. Maria była aktorką i lalkarzem; Włodzimierz reżyserem i aktorem; Barbara zajmowała się choreografią, reżyserią, tańcem i aktorstwem. Helena Makowska-Fijewska, żona Tadeusza, była jak mąż aktorką, i śpiewaczką operową.

"Warszawa teatralna" to cykl spotkań i spacerów po stolicy organizowany przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza i DSH, poświęcony wielkim XX-wiecznym aktorom, legendom warszawskiego teatru. Patrząc na historię Warszawy przez pryzmat sceny, przywołujemy lata, kiedy teatr był najważniejszym ośrodkiem życia kulturalnego i towarzyskiego, a aktorzy - bohaterami masowej wyobraźni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji