Artykuły

"Róża" Żeromskiego

W roku 1909 ukazała się w Krakowie niewielka książka. Autor: Józef Katerla, tytuł: "Róża", poniżej słowa: "dramat niesceniczny". Skromna książeczka wywołała prawdziwą burzę. Entuzjazm pa­triotycznej młodzieży (świa­dectwo Marii Dąbrowskiej) i ataki ze strony poli­tycznych doktrynerów. Na­wet dziwić się trudno - podejmowała przecież wciąż żywą i bolesną proble­matykę rewolucji 1905 roku. Atakowali endecy za postępo­we stwierdzenia, atakował SDKPiL za gloryfikację (do­mniemaną) ideologii PPS - Frakcji, atakowała wreszcie PPS - Frakcja za (jak twier­dzono) tendencyjne wypacza­nie ich postaw. Tylko naj­światlejsze umysły (Wacław Nałkowski, Stanisław Brzo­zowski) dostrzegały niepodwa­żalne walory tego dzieła Brzozowski napisał - "Skarga to straszna" i formuła ta dziś także wydaje się być trafna.

Współcześnie opadły już emocje zrodzone doraźnym i bezpośrednim traktowaniem utworu, a przecież "Róża" po­została utworem żywym, mó­wiącym gorzko i boleśnie o polskich drogach i o spra­wach Polaków, dlatego właś­nie każda jej sceniczna reali­zacja staje się wydarzeniem, niecodziennym i nietuzinko­wym..

A słowa "dramat niesceniczny"? Zupełnie niezależnie od intencji Stefana Żerom­skiego w teatrze czwartego ćwierćwiecza XX stulecia znaczyć mogą tylko jedno - nie da się "Róży'" grać tak jak została napisana, w całoś­ci. I to nawet nie dla dość nieprecyzyjnych metafor, pokrętnych aluzji i symboli (Bożyszcze choćby), ale głów­nie dlatego, że spektakl trwał­by zbyt długo. Każda insceni­zacja musi więc dokonywać określonego wyboru, eliminować wątki - ze swego punktu widzenia - mniej istotne.

Taka jest także wałbrzyska "Róża" (premiera w zamku Książ) w nowym opracowaniu Aleksandra Strokowskiego, oparta głównie o dwie sceny - strajku i balu, pozbawiona motywu tak kontrowersyjnego jakim były i są "promienie Dana".

Reżyserem przedstawienia jest także Aleksander Strokowski, scenografem Wacław Kula, w obsadzie cały niemal zespół wałbrzyskiego teatru, w rolach wiodących Daniel Kustosik (Czarowic) Józef Kaczyński (Zagozda), Adam Cieślak (Anzelm., Naczelnik Policji) i Konrad Łukasiewicz (Bożyszcze).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji