Artykuły

Wilno. Wystawa "Tadeusz Kantor. Malarstwo. Teatr"

Jutro w Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie odbędzie się wernisaż wystawy dzieł Tadeusza Kantora. Ekspozycja przygotowana przez Cricotekę dla Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie w ramach programu MKiDN "Promocja kultury polskiej za granicą 2012", to największa w ostatnich latach prezentacja dzieł Tadeusza Kantora.

Na ponad 1300 m2 pokazane zostaną wybrane prace artysty z najważniejszych etapów jego twórczości. Kurator wystawy Józef Chrobak zwrócił szczególną uwagę na okres lat 60. i 70. - czas najintensywniejszych poszukiwań i eksperymentów artystycznych Kantora, okres, w którym zaczynają krystalizować się pomysły i idee obecne w całej jego późniejszej działalności. Na wystawie znajdzie się bogaty wybór dzieł artysty z kolekcji Cricoteki - począwszy od obiektu przywołującego jedną z jego najwcześniejszych realizacji teatralnych, fantomu Goplany z okupacyjnej "Balladyny", poprzez kostiumy i elementy scenografii z witkacowskich spektakli Cricot 2 ("Wariat i zakonnica", "Kurka Wodna", "Nadobnisie i koczkodany"), na obiektach scenicznych z jego ostatnich, najbardziej znanych spektakli kończąc. Rzadko pokazywana praca "Klasa szkolna - Dzieło zamknięte" (obiekt po raz pierwszy prezentowany w 1983 roku w Centre Pompidou) zestawiona została z manekinami i ławkami z najsłynniejszego spektaklu twórcy Cricot 2 - "Umarłej klasy" z 1975 roku.

Szczególnie absorbujący Kantora w latach 60. i 70. temat ambalażu znajdzie swoje odzwierciedlenie na wystawie przede wszystkim w pracach malarskich, wypożyczonych ze zbiorów Starmach Gallery, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. Ważnym uzupełnieniem tej części ekspozycji będą prace na papierze (rysunki, akwarele, gwasze) z kolekcji Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Narodowego z Krakowie, ze zbiorów prywatnych oraz Cricoteki. Działalność happeningowa Kantora ukazana zostanie na świetnych fotografiach autorstwa Wojciecha Plewińskiego. W niemal 300-stronnicowym katalogu wystawy po raz pierwszy opublikowany zostanie tekst opisujący całość działań typu happeningowego artysty.

Niezwykle istotną i oryginalną częścią wystawy Tadeusz Kantor. Malarstwo. Teatr będzie przygotowana przez Narodową Galerię Sztuki w Wilnie, specjalnie na tę okazję, aranżacja przestrzeni scenicznej wykorzystanej w filmie rejestrującym pracę Kantora nad trzecią wersją spektaklu w "Małym dworku" z 1969 roku.

Na czas trwania wystawy zaplanowano bogaty program wydarzeń towarzyszących, na które złożą się wykłady i projekcje filmowe o twórczości polskiego artysty.

"Tadeusz Kantor. Malarstwo. Teatr."

Narodowa Galeria Sztuki w Wilnie, 21 czerwca - 2 września 2012

Organizatorzy:

Narodowa Galeria Sztuki w Wilnie

Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora

Partnerzy:

Instytut Polski w Wilnie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji