Artykuły

Poznań. Spektakle wg Coetzeego na Malcie

Podczas tegorocznej edycji Malta Festival odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem J.M. Coetzeego poświęcony zaangażowaniu noblisty w otaczający go świat. Najważniejsze są jednak współprodukowane przez festiwal spektakle wg prozy Coetzeego: operowy "Slow Man" oraz teatralna adaptacja "Hańby".

Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznanej południowoafrykańskiemu prozaikowi dziewięć lat temu literackiej Nagrody Nobla pisał: "Coetzee przejrzał na wylot obsceniczne pozy i fałszywą pompę historii, użyczając swego głosu pogardzanym i tym, których go pozbawiono. [...] Z intelektualną uczciwością i głębokim uczuciem, za pomocą prozy o lodowatej precyzji, zdarł Pan maski naszej cywilizacji i odkrył topografię zła".

Podczas tegorocznej edycji Malta Festival Poznań odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem J.M. Coetzeego poświęcony zaangażowaniu noblisty w otaczający go świat (Forum: Coetzee. Horyzonty, Pasaż Kultury, 6 VII, godz. 11.00-17.00) i pokazana zostanie ekranizacja "Hańby" w reż. Steve'a Jacobsa z 2008 r. (Kino Muza, 6 VII, godz. 20.00). Najważniejsze są jednak współprodukowane przez festiwal spektakle według prozy Coetzeego: operowy "Slow Man", którego poznański pokaz jest jednocześnie jego światową prapremierą, oraz teatralna adaptacja "Hańby".

Libretto do opery "Slow Man" napisał sam Coetzee na podstawie własnej powieści pod tym samym tytułem ("Powolny człowiek", z 2005 r.), do muzyki swojego przyjaciela, znanego belgijskiego kompozytora Nicholasa Lensa. Akcja toczy się wokół trzech samotnych, uwikłanych w skomplikowane relacje postaci: znanej także z innych książek Coetzeego pisarki Elizabeth Costello. wykreowanego przez nią bohatera (nad którym jednak nie ma kontroli) - starzejącego się, prowadzącego puste życie Paula Raymonta, który w wypadku samochodowym traci nogę, oraz niewidomej Marianny. Kto od kogo jest tu bardziej uzależniony, kto kogo bardziej potrzebuje? Spotkanie tej trójki jest pretekstem do rozważań nad stanem wyobcowania, miłością, starością i lękiem przed śmiercią. Śpiewakom towarzyszyć będą tancerze i wideoprojekcje.

Z kolei "Hańba", wyreżyserowana przez węgierskiego reżysera teatralnego i filmowego Kornela Mundruczó (na ubiegłorocznym festiwalu gościł jego spektakl "lt's Hard To Be a God"), powstała w oparciu o jedną z najbardziej znanych powieści Coetzeego, uhonorowaną w 1999 r. prestiżową Nagrodą Bookera. W historii białego wykładowcy uniwersytetu w Kapsztadzie, który posądzony o gwałt na studentce chroni się na farmie u córki, gdzie jest świadkiem napadu i gwałtu dokonanego na niej przez czarnych sąsiadów, reżyser zobaczył parabolę losu Europejczyków. "Upadek Davida może być odczytany jako upadek świata, w którym biała rasa, dotąd przez całe stulecia bezkarnie kolonizująca i podporządkowująca sobie całe kontynenty, bez strachu o konsekwencje, obecnie sama poddawana jest procesowi kolonizacji. Oto nieznane puka do drzwi Davida i bohater nie ma innego wyjścia, jak tylko wpuścić je do środka. Wolność odzyska dopiero po tym, jak już straci wszystko inne" - tłumaczył. Spektakl ma formę reality show.

SLOW MAN. kier. muzyczny Marek Moś. reż. Maja Kleczewska. Teatr Wielki w Poznaniu. 5, 6, 7 VII, godz. 19.00. koprodukcja: Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu i Samorząd Województwa Wielkopolskiego; HAŃBA. reż. Kornel Mundruczó. Aula Artis. 3, 4 VII, godz. 20.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji